Juli
1, Prix De Washington, Enghien, (UET Master series), 4-10 år, 1 609 meter
3, Final E3, Bergsåker, 3-år ston, 2 140 meter
3, Final E3, Bergsåker, 3-år öppen klass, 2 140 meter
6, Sprintermästaren, Halmstad, 4-år, 1.609 meter.
9, Prix Europole De Competitivite,La Capelle, (UET Master series), 4-10 år, 1 609 meter
9, Ulf Thoresens Minneslopp Jarlsberg, (UET Master series), 3år, 2 100 meter
15, Årjängs Stora Sprinterlopp, (UET Master series), Alla, 1´640 meter.
16, St Michel, Mikkeli, (UET Master series), 4-12, år 1 609 meter
19, Eskilstuna Fyraåringstest, Eskilstuna, 4-åringar, 2 640 meter
20, Norrlands Grand Prix, Bergsåker, 4 åringar, 2 140 meter
23, Stochampionatet, Axevalla, 4-åriga ston, 2 640 meter.
25, Hugo Åbergs Memorial, Jägersro, (UET Master series), Alla, 1 609 meter.
25, Breeders Course, Jägersro, 3-åringar, 1 609 meter
Augusti
5, Sommartravets final, Rättvik, Alla, 2 140 meter
5, Hambletonian Stakes, 3-åringar, Meadowlands, USA
5, Nat Ray Trot, Meadowlands, USA för den äldre eliten, 1 609 meter
12, Åby Stora Pris, Åby, (UET Master series), 4 och äldre, 1 640 meter.)
13, Grand Prix Wallone, Mons, (UET Master series), 4-14 år, 2 300 meter.
15, Cittá Di Montecatini, 4-10 år, 1.640 meter
16, Prix Jean-Luc Lagardere, Enghien, (UET Master series) 4-10 år, 2 875 meter
16, Jubileumspokalen, Solvalla, 5 år , 2 140 meter.
16, Europeiskt stochampionat, Solvalla, (UET Master series), 4 år och äldre, 2 140 m
19, Final-E3, Romme,3-år,ston 1 640 meter
19, Final-E3, Romme, 3-år,öppen klass 1 640 meter
25, Grand Prix Du Conseil Departemental, Cagnes-Sur Mer (UET Master series) 4-10 år, 1 609 meter
26, Sundsvall Open Trot, Bergsåker, (UET Master series), alla, 2 140 meter
September
2, Campionato Europeo, Cesena, (UET Master series), 4 -10 år, 1 660 meter.
3, Derbystoet, Jägersro,4-år ston, 2 140 meter.
3, Svenskt Travderby Jägersro, 4-år, 2 640 meter.
9, Trotting Masters final, Vincennes, (UET Master series), 4-10 år, 2 850 m
17, Continentale, Bologna, 4-åringar, 2 060 meter