Granbarksborren med ny kusk

| 2025-04-30 09:17

I kväll firar vi Valborg med stallets kallblod Granbarksborren på Bergsåker. Den här gången får han en för honom ny kusk, duktige Henrik Kihle.

Granbarksborren från spår fyra på Bergsåker. Foto: ALN

Granbarksborren från spår fyra på Bergsåker. Foto: ALN

Före V86-loppen på Bergsåker körs första försöket i Järvsöfaks ungdomscup som är en kuskserie för ungdomar med sex försök.
Från fina utgångsläget spår fyra bakom startbilen, ser vi Granbarksborren som nu får unge och duktige Henrik Kihle i sulkyn. Henrik arbetar hos hästens tränare Jan-Olov Persson och därmed känner han hästen väl.

Granbarksborren slog upp en hovspricka i senaste starten och som därför fått några veckors tävlingspaus. Nu är han redo för ny start och ser ut att ha en klart intressant uppgift. Hittills har han visat sig vara travsäker och dessutom snabb från start.
Tillsammans med duktige Henrik tror vi att "Borren" kan uttnyttja sitt fina utgångsläge och ha en bra chans till en riktigt fin placering. 

Granbarksborren startar i lopp 5 på Bergsåker som skall starta klockan 19:39.

Här hittar ni startlistan till loppet.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »