Torsdagen bjöd på en hel förmiddag full av härliga synintryck för oss som stod bredvid och tittade på. Platsen var nationalarenan, Solvalla, och det vi hade nöjet att njuta av den här förmiddagen var inte mindre än elva hästar ur Travkompaniets stall.
Och vilka hästar sen!
Framtiden bjöd på det första vårtecknet
Morgonen bjöd på ganska kallt och grått väder. Men vad gjorde det när vi i de första snabbjobben fick vi se delar av Travkompaniet framtid, Nantucket, Nettles, No Big Deal, Nose By Nose och No Wonder.
Hingstarna skötte sina snabbjobb på bästa sätt, utom möjligen Nettles som galopperade dubbelt. Men det skriver vi upp på orutinskonton.
Stefan Hultman hade bara beröm att säga om vår framtid;
- De är jättefina hästar allihop, även Nettles visade fin fart mellan galopperna. Nose By Nose är den som ligger längst fram i träningen och blir också den som får kvala först. Det är en fantastiskt fin kull där vi visserligen inte ser någon, Maharajah, men det är inte lätt att någonsin hitta en häst av hans kaliber. Treåringarna är precis där jag vill ha dom just nu, ja det skall verkligen bli jättespännande med de här ungdomarna, summerade Stefan och levererade dagens första och breda leende.