Granbarksborren fick ingen placering i lördagens Derbyfinal. I kväll får han chansen igen i kampen mellan varmt och kallt.
Even Younger galopperade direkt från start men det var inte hästen fel för det tar kusken på sig.
Happy Hour har varit inne på Solvalla och finslipat formen inför kommande kvallopp. - Nu börjar han bli redo, konstaterade tränare Pasi Aikio.
Gävletravet är värd för kvällens V86-tävlingar. I den sista avdelningen startar Even Younger där han möter ett tufft motstånd.
Great Ruler var inte alls att känna igen i söndagens start på Rommetravet. Hästen agerade trögt och misstanken är att han har problem med halsen.
G.B.G Postponed visade sig vara tuffare än de andra stona i fredagens lopp. Trots 20 meters tillägg och ett tungt lopp utanpå ledaren lämnade hon de övriga på upploppet och vann med fem längder!
Kontakta oss
Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö
Om travkompaniet
Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!