Eyewitness svarade för en fin comeback för tio dagar sedan. I lördagens inledande lopp på Färjestads travbana får hon chansen igen nu mot tuffare motstånd.
Fairy Tale har varit på återkoll hos veterinär Tornell där det konstaterades att hästen har svarat bra på föregående behandling. Nu väntar en rejäl träningsperiod för den ståtlige hingsten som laddar om mot nästa år.
Foreign Agency låg bra till i träningen i början av sommaren men blev sedan stoppad av en halsinfektion. Nu jobbar stoet på för fullt för att förbereda sig inför tävlingsdebuten.
Equinox har lämnat Travkompaniet stall och har flyttat till Hälsingland och Amanda Nilsson.
Efter mer än fyra månaders tävlingsuppehåll svarade Eyewitness för en positiv comeback som trea på nytt rekord.
I sin första start i monté var Alone lite halvtrög under första varvet. Nu i sitt andra försök i disciplinen blev han istället alldeles för laddad. Trots att han la alldeles för mycket kraft i början av loppet höll han till fjärdeplatsen och passerade därmed två miljoner i total startprissumma.
Kontakta oss
Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö
Om travkompaniet
Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!