Spöket som försvann

| 2009-04-02 08:36
I fem år var det skräckbanan hon gjorde allt för att undvika.
Nu har Jennifer Tillman gjort sig ett namn på Solvalla.
På onsdagen vann hon V64-lopp i imponerande stil med Yankee Turbo.
- Man måste besegra sina spöken, säger den 25-åriga lärlingen från Mantorp.
Inga spöken längre. Yankee Turbo gav Jennifer Tillman tredje Solvallasegern inom loppet av en månad. Foto: Lars Jakobsson

Inga spöken längre. Yankee Turbo gav Jennifer Tillman tredje Solvallasegern inom loppet av en månad. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Även om ekipaget var favoriter och tidigt kom till ledningen så fick Yankee Turbo och Jennifer Tillman ingenting gratis. Tuff press från hetsige Moga Kannibalen innebar att varvet öppnades på snabba 1.15,2. Trots det stegade hästen undan närmast överlägset.

- Han var riktigt bra. Men det var han senast också och det är ju enda gången jag kört honom tidigare så det var inte helt överraskande, säger Jennifer som alltså är obesegrad bakom den Lennart Forsberg-tränade hästen och var på strålande humör efter loppet.

Annat har det varit vid tidigare Solvallabesök.

- Det har varit många tunga hemresor härifrån. Det har alltid gått dåligt, ingenting har stämt. Det var verkligen min "hatbana". Fanns det två lopp att välja på tog jag alltid det som gick på en annan bana. Jag åkte till och med hellre till Boden, säger Jennifer som arbetar hos Jörgen Axén på Mantorp i Östergötland.

Men det var då. Nu har 25-åringen en annan relation till huvudstadsbanan. 1 mars spräckte hon nollan med hästen Super Neon och segern med Yankee Turbo var den tredje inom loppet av en månad.

- Ja, nu har det lossnat ordentligt. Man måste besegra sina spöken. Det har jag gjort nu. I fortsättningen kommer jag att se fram emot att åka hit.

Vill ändra reglerna för lärlingar

Jennifer Tillman körde sitt första travlopp 2004 och onsdagens seger var nummer 49 i karriären. Det innebär att hon nästa år inte kommer att få köra vanliga lärlingslopp då en ny regel säger att dessa bara är öppna för kuskar som vunnit färre än 50 lopp.

- Jag tycker det är orättvist. Visst förstår jag tanken att man vill att fler ska få chansen, men det innebär också att sådana som jag måste konkurrera med catchdrivers. Och det går ju inte, vem väljer att sätta upp mig före till exempel Erik Adielsson, frågar hon sig.

- Själv siktar jag på att bli proffs om några år, men förmodligen får jag köra betydligt färre lopp fram till dess och det kan väl inte vara meningen att det ska fungera så? Steget från lärling till professionell är väldigt stort och jag hoppas man ändrar den gränsen.

Christoffers jätteskräll

Yankee Turbo var faktiskt den enda streckfavoriten som höll. Även om tre andrahandsfavoriter gjorde sitt istället så landade utdelningen denna jackpotkväll på över 350 000 kronor. Den stora anledningen var en annan framgångsrik lärling, Christoffer Eriksson, som satte dit enprocentaren Sir Remington.

- Jag är också överraskad, i alla fall att han kunde vinna så lätt. Han hade ju bara ett lopp i kroppen på elva månader, förklarade Christoffer om hästen som spurtade ner motståndarna från tredje par utvändigt i sin andra start i regi Patrik Edlund.

Annars var det stortränarna som dominerade i vanlig ordning. Kari Lähdekorpi tog en dubbel där speciellt Cadeau K. imponerade. Trots att han fick tugga utvändigt ledande Fama Currit i snabbloppet plockades denna ner i en visslande avslutning. Tiden 1.12,4/1 640 meter gav en föraning att våren är på väg.

Nyförvärvet Half Breed kördes till ledningen av Björn Goop och försvarade sig ärligt när favoriten Trackstar gick i närkamp över upploppet.

Timo Nurmos/Jorma Kontio tog snabb revansch när Otto Streamline spårade från start till mål.

Stig H Flex-kung

Fjärde V64-avdelningen var också premiär för det nya spelet Dagens Flex, en förenklad form av trio som körs i loppet innan Dagens Dubbel. Där blev det Stig H Johansson för hela slanten när Highlite Brizard vann före stallkamraten Sun Stream. Trioraden kompletterades av favoriten Mad Image och betalade drygt 180 gånger insatsen.

Utanför V64-spelet bjöds på ett par riktiga godbitar. Goop-stallets treåring Global Limousine debuterade på lysande 1.16,5/2 140 meter medan Mette Farming avrundade kvällen med att ta fjärde raka segern från debuten för Pasi Aikio.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »