Olympiatravet en fransk affär?

| 2009-04-15 08:48
Olympiatravets final blir en fransk affär.
Det tror den i Frankrike verksamme tränaren Anders Lindqvist.
- Tyvärr brukar svenskarna vara rundningsmärken när de möter franska hästar.
L´Amiral Mauzun segerdefilerar i Elitloppet 2007. Foto: Lars Jakobsson

L´Amiral Mauzun segerdefilerar i Elitloppet 2007. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Åbytravet står som värd för Olympiatravets final på lördag, ett lopp med 1,5 miljoner kronor i förstapris. Av de 10 hästarna i finalen är två utländska gäster som bjudits in till loppet med så kallade wild cards.

Det handlar om 2007 års Elitloppsvinnare L´Amiral Mauzun och Oiseau De Feux, tvåa i Elitloppet 2008.

Åbys sportchef Per Wetterholm står bakom inbjudningarna och tippar franskt även han.

- Vi brukar ju få stryk av franska hästar - och den här gången är dom dessutom två till antalet, säger han.

Wetterholms vinnare är Oiseau De Feux, med spår fem bakom bilen.

- Jag tror L´Amiral Mauzun är den bättre i grunden, men Oiseau De Feux har det bättre läget. Eftersom L´Amiral Mauzun riskerar att hamna i typ tredje invändigt från sitt innerspår går mitt tips till Oiseau De Feux. Men jag tror absolut att någon fransk häst vinner.

Tål inte konkurrensen?

Åke Svanstedt vann loppet i fjol med Torvald Palema före två andra hästar från det Svanstedtska stallet, Adams Hall och Finders Keepers.

Samma trio finns med i år igen och det stora flertalet av spelarna tror att vinnaren går att finna där.

Anders Lindqvist sätter emellertid upp pekfingret och påminner om alla franska framgångar i storloppen de senaste åren.

- Svenska hästar går bäst mot svenskt motstånd numera, liksom norrmännen går bäst i Norge. Så fort vi kommer ut i internationell konkurrens brukar det ta stopp. Jag hoppas förstås att någon svensk häst vinner på lördag men tyvärr talar trenden emot. Den som eventuellt kan hävda sig är Torvald Palema, säger Anders Lindqvist.

Flaggan som vajar högst på lördag. Åtminstone om man ska tro herrar Lindqvist och Wetterholm. Foto: Thomas Blomqvist

Flaggan som vajar högst på lördag. Åtminstone om man ska tro herrar Lindqvist och Wetterholm. Foto: Thomas Blomqvist

Elitloppsvinnaren i form

L´Amiral Mauzun är Lindqvists förstatips i loppet. 2007 vann tioåringen Elitloppet och i fjol blev det segrar i Oslo Grand Prix, Forus Open, Kymi Grand Prix och Hugo Åbergs memorial.

- Det verkar som tränaren Jean-Philippe kommer med en häst som är bättre förberedd än i fjol. Dessutom finns det förklaringar till att det inte gått så bra i årets tre starter. Många säger att hästen sett dålig ut i travet men det beror helt enkelt på att han inte fått löpa ut som han velat i loppen utan hållits inne och ödslat krafter i loppen. Hästen är startsnabb men inte tillräckligt för att behålla ledningen. Det borde kunna lösa sig ändå med lucka eller så via open stretch till slut, bara fransmannen nu inte hamnar för långt bak i fältet, säger Anders Lindqvist.

Oiseau de Feux är startsnabb även han och lär skaffa sig en bra position från sitt femtespår bakom bilen tror Anders Lindqvist.

- Den hästen matchade man felaktigt för Prix de Cornulier, världens största montélopp (ridande trav) i vintras, men enligt uppgift är formen på väg upp på den kanten och han kan lika gärna vara vinnaren på lördag.

Gynnad av vänstervarv

Hästtransporten med de två franska hästarna beräknas vara framme på träningscampen Balltorp i Mölndal på torsdag för att börja uppladdningen inför lördagen.

L´Amiral Mauzun har vunnit många Skandinaviska lopp, dock inte Olympiatravet. Franske ägaren Paul de Senneville ser därför extra fram emot helgens lopp.

- Han har vunnit många fina lopp och visst vore det trevligt om det blev ännu ett i "kollektionen". Hästen kommer bättre förberedd i år än i fjol. Att det misslyckats i loppen i år har en del att göra med att hästen fått tävla på högervarvsbanor vilket han inte gillar. Han är bättre i vänstervarv som ju är fallet i Sverige, säger Paul de Senneville.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »