STOCKHOLM
- Ja, det hoppas vi ju. Självfallet kommer det inte att spelas i samma utsträckning som en lördag. Men vi gör heller inte det här för att skapa en ny lördag utan för att förgylla en vardagskväll. Det händer så mycket den här kvällen på Åby och med V75 lyfter vi de fina hästarna med spelarnas inblandning och gör lite mera fest av Konungens- och Drottningens pokallopp.
ATG började med de här extra V75-dagarna i fjol och totalt handlar det om fyra kvällar med det stora spelet. Nöjd med utfallet?
- Mycket. Motsvarande kväll i fjol på Åby spelades det V75 för 31 miljoner kronor. Jägersros tisdag i juli med storloppet Hugo Åbergs Memorial var V75-omsättningen 41 miljoner (vanliga V65-omgångar omsätter i genomsnitt cirka fyra miljoner kronor).
Oslo Grand Prix i söndags, pokalloppen på torsdag och så nedräkning inför Elitloppet. Det är mycket stortrav just nu.
- Maj är en väldigt travtät månad. Alla de bästa ska ut och alla laddar. Det är mycket spännande att få vara med.
Vem tror du vinner årets upplagor av de stora fyraåringsloppen Konung Gustaf V:s Pokal och Drottning Silvias Pokal på torsdag?
- Reven d´Amour är mitt tips i Kungapokalen (V75-7). Vad gäller stonas final (V75-1) är det lätt att säga Vanessa Du Ling. Men man ska komma ihåg att Vanessa haft en kolossalt lång formtopp. Timo Nurmos häst kan vara lite på tillbakagång och därför blir min vinnare Annicka. Jörgen Westholm vinner med sin Annicka tror jag.
Fotnot:
Tävlingarna på Åby startar klockan 18.20 och Extra V75 drar igång 19.28. Loppen går att följa hos ATG-ombud och via ATG.se. Dessutom direktsänder TV4 Sport omgången mellan klockan 19.00 - 22.00.
Mikael Wikner