STOCKHOLM
Det har varit mycket Åke Svanstedt i media den senaste tiden.
Åtalad för anstiftan till djurplågeri, alternativt främjande av brott mot djurskyddslagen i tisdags. Och i förra veckan dömdes han till 28 dagars avstängning och 100 000 kronor i böter för stallkörning i Drottning Silvias Pokal.
Men trots turbulensen kring sitt stall och sin egen person levererar travtränaren som aldrig förr och att han stod överst på prispallen efter Elitloppet var på något sätt typiskt Åke Svanstedt.
Inför 30 285 besökare på plats på Solvalla blev Torvald Palema tvåa i försöket bakom Jaded och det var just mellan de två svenska hästarna som finalen sedan skulle stå.
Jaded var mycket tapper i finalen efter ett lopp utvändigt om ledaren Sahara Dynamite men var ändå chanslös att stå emot Torvald Palemas speed sista biten.
Åke Svanstedt gav sin hingst ett drömlopp i tredjepar utvändigt och kunde sedan vänta med att spela ut det vinstgivande kortet tills upploppet.
När Torvald Palema fick anfallsorder gick det enormt snabbt och det syntes tidigt att segern skulle gå till Skaraslätten och Axevalla. Vinnartiden blev 1.10,4.
