Svensk succé i Kymi Grand Prix

| 2009-06-15 09:45
Commander Crowe och Peter Ingves ordnade svensk seger i finska storloppet Kymi Grand Prix.
Segern satt dock hårt åt och målkameran behövdes för att kora vinnaren.
- Jag trodde faktiskt att vi hade förlorat men fan va glad jag är över att ha fel ibland, sa en överlycklig Peter Ingves.

På förmiddagen visade termometern 16 grader och regnmolnen vilade tungt över den finska travbanan i Kouvola. Arrangörerna hade dock vädergudarna på sin sida. Vid lunchtid sprack molntäcket upp och temperaturen steg snabbt och visade närmare 30 grader. Det blev rena högsommaren vilket ledde till perfekta förutsättningar för de tävlande.

För förhandsfavoriten Jaded och Örjan Kihlström blev det dock ingen lyckad dag. Ekipaget slog på en galopp kort efter start och spolierade sina chanser omgående. Detta var Jadeds femte start utomlands men hingsten har ännu inte lyckats vinna något lopp utanför Sveriges gränser.

Blixtsnabb från start

Commander Crowe visade upp en ny egenskap från start. Han öppnade mycket snabbt från femtespåret och satt i ledningen i ett tidigt skede. Kort senare fick han sällskap av en för dagen hetsig Colombian Necktie och Thomas Uhrberg. In på upploppet var Colombian Necktie märkt av den tuffa resan och han tröttnade och han slutade femma. Från andrapar utvändigt attackerade franske Marathon Man tillsammans med Björn Goop.

I en frenetisk kamp över upploppet slet svenskt stål mot fransk elegans. Commander Crowe kämpade tappert i ledningen men Marathon Man närmade sig för varje meter in mot mål. Över mållinjen var det omöjligt att skilja hästarna åt med blotta ögat men målkameran visade att Commander Crowes nos nådde mållinjen först.

- Jag trodde faktiskt att vi hade förlorat men fan va glad jag är över att ha fel ibland, sa en överlycklig Peter Ingves

- Just över mållinjen blev jag förbannad på mig själv då jag valde att köra mot Pierre Levesques häst som satt i rygg på oss runt sista sväng. Jag tog upp "Comme" för att inte släppa ut honom och sedan var det svårt att få fart på honom över upploppet. Samtidigt hade kanske han blivit segerfarlig om jag hade kört undan, funderade Peter Ingves efter loppet.

Ingves het i Finland

Nu blev det seger och Peter Ingves gjorde de rätta valen. Vilket han för övrigt gör varje gång han gästar sitt hemland Finland. Han vinner de flesta storlopp i Finland men någon förklaring till varför det går så bra just i Finland har han inte.

- Jag kan bara säga att jag har ett otroligt flyt i Finland. Jag får köra bra hästar och det stämmer fint i loppen. Att jag sen är en stolt finne gör ju saken bara roligare, sa Peter Ingves innan han hastade vidare till presskonferensen.

Peter Ingves sprang med raska steg med svettdropparna rinnande nerför pannan.

- Får man be om en iskall öl var det första han bad om när han satte sig inför den samlade presskåren.

Den fick han - och den var han väl värd.

Commander Crowe belönades med drygt 920 000 kronor för segern i Kymi Grand Prix och han vann på tiden 1.13,0a/2100 meter.

Petri Johansson

Kanal 75

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »