Järvsöfaks bara tvåa i Perssons tips

| 2009-07-23 22:34
Järvsöfaks jagar vidare mot sin 200:e seger och vinner väl som vanligt i V75 på hemmabanan Hagmyren på lördag?
- Sonen Fakse är en bra häst det också och det är inte säkert att vi kan ta in 20 meter på honom, säger Jan-Olov Persson, som tippar Järvsöfaks tvåa i det officiella tipset Fem tippar V75 i veckan.
Järvsöfaks efter segern i Östersund i början av juni. Foto: Micke Gustafsson

Järvsöfaks efter segern i Östersund i början av juni. Foto: Micke Gustafsson

STOCKHOLM

Det är Järvsöfaks sista säsong på tävlingsbanan och kanske den allra sista starten 15-åringen gör hemma i Hudiksvall.

För att fira stjärnan har Hagmyren döpt om sitt stora kallblodslopp till Järvsöfaks lopp, en rubrik som kommer att stå kvar efter hästens pensionering.

Kallblodskungen kan alltså vinna sitt eget lopp på lördag. I så fall blir det hästens seger nummer 197 i karriären.

Lita på att tränaren Jan-Olov Persson vill vinna det här loppet.

- Järvsöfaks mår bra och är lika fin som vanligt. Den här gången står vi dock med tillägg och det kan bli tufft att ta in 20 meter på Fakse och Slettvoll Rambo. Det är klart att jag hoppas på seger, men det är ingen lätt uppgift, säger Jan-Olov Persson.

Lika stor som vanligt

Nioårige Fakse, en son till Järvsöfaks, var i Jan-Olov Perssons träning till i våras. Han flyttades då till Norge för att verka som avelshingst och tävla vidare i norsk regi.

Nioåringen har vunnit V75 i Sverige vid ett par tilfällen då inte pappa Järvsöfaks varit med. Jan-Olov Persson gästspelade i sulkyn senast i ett lopp i Norge.

- Fakse var bra då och har form. Kanske gör han ett liknande lopp igen, säger Persson som vill ligga lite lågt den här gången.

Spelmässigt blir det dock som vanligt. Järvsöfaks blir en jättefavorit av - ursäkta uttrycket - Järvsöfaks-kaliber.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »