"Viola Silas känns otroligt bra"

| 2009-08-14 12:25
Det finns de som pratar om en "ny Ina Scot".
Obesegrade Viola Silas har varit grym i åtta raka segrar.
Nu är hon storfavorit i E3-finalen för ston på Färjestad.
- Hästen känns otroligt bra, säger Fredrik Persson som dessutom har med Bell Genta i finalen.
Viola Silas är obesegrad efter åtta starter och är storfavorit att ta hem E3-finalen för ston under fredagskvällen på Färjestad. Foto: Lars Jakobsson.

Viola Silas är obesegrad efter åtta starter och är storfavorit att ta hem E3-finalen för ston under fredagskvällen på Färjestad. Foto: Lars Jakobsson.

STOCKHOLM

Succétränaren från Kalmar har fått fram en riktig reklamhäst. Viola Silas kan vara mer än så då en del experter har pratat om en "ny Ina Scot". Sant är att den obesegrade damen har imponerat kolossalt vid sina segrar.

- För att bara vara tre år är hästen oerhört stark. Hon har en jäkla motor i bakkärran och dessutom ett underbart löphuvud. Hon kan springa i sin egen värld under loppen och det känns nästan som att det är slutsålt. Men när man sedan ber om en skärpning in på upploppet tar hon i direkt. Hon vägrar att släppa någon förbi sig, säger Fredrik Persson.

Tidigare i sommar har Viola Silas bland annat vunnit Guldstoet på Axevalla. Hon har hittills sprungit in 725 000 kronor och nu kan det bli 600 000 kronor till på ett bräde. På fredagskvällen väntar den hittills största uppgiften för treårsstoet. Förra veckan vann hon uttagningsloppet på ett bra sätt.

Hur har uppladdningen varit fram till finalen?

- Jo, det har bara varit bra. Hon verkar på tårna och har varit fin i jobben under veckan. Hon har gått i måndags och i onsdags, både för vagn och under sadel. Hon ridtränas en del precis som mina övriga hästar. Däremellan blir det mycket skritträning och jag har även varit ute på en långpromenad med henne under torsdagen.

- Så bra som hästen har varit måste jag vara optimist. Är det sedan någon som är bättre kan vi inte göra något åt det.

Ingen ville ha henne som ettåring

Historien bakom Viola Silas är ett kapitel för sig. När hon var ett år gammal var hon ute på Kriterieauktionen men knappt någon bjöd på hästen och hon ropades tillbaka för 30 000 kronor.

- Jag tittade på henne men tyckte att hon var liten och ynklig. Dessutom pratade alla mina tränarkollegor illa om fadern Lindy Lane. Alla påstod att han lämnade blöta hästar, säger Persson.

Efter en tid hamnade ändå Viola Silas hos kalmartränaren och när ett gäng hästägare var ute och hälsade på gick hon ett träningsjobb.

- Jag ropade till dem att köpa henne för hon kändes så bra. Men att hon skulle utvecklas till en sådan här häst kunde jag förstås inte veta.

Jordgubbar till champagnen

Ägarna till Viola Silas går under pseudonymen stall Gnällund. Men så länge hästen är obesegrad lär de inte kunna gnälla speciellt mycket...

- Det är ett underbart härligt gäng som har varit med länge inom travet. Tidigare i veckan ringde en av delägarna som kallas för Backlund och undrade om vi skulle ha jordgubbar till champagnen. Han hade redan tagit ut segern i förskott, säger Persson och skrattar.

- Det ska bli jättespännande och det betyder såklart mycket för mig som liten tränare om vi skulle lyckas. Jag har tidigare kört i stora lopp men aldrig varit i den sitsen att jag haft en storfavorit i sådana här sammanhang.

Har även Bell Genta

Vissa av delägarna i Viola Silas är även delägare i Bell Genta, Fredrik Perssons andra häst i loppet. Hon spurtade starkt som trea i försöket och körs av Erik Adielsson från spår tolv.

- Bell Genta är också en lovande häst som är stark och kan avsluta loppen bra. Nu är hon såklart utlämnad från det läget men blir det hårt tempo kan hon säkert spurta till sig en fin peng. Jag ser verkligen fram emot fredagskvällen och så här långt känns allt bra, säger Fredrik Persson.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »