MÖLNDAL
Under intervjun med Anna-Carin försöker Quarcio du Chene både bita och sparka henne. Hon tar det med ro, det är tydligen den här sortens aktivitet som roar stall Goops specielle stjärna.
- Han har ett fruktansvärt humör. Så fort något går emot honom blir han så förbannat sur. Allt ska gå enligt hans regler.
- Många tror att han är nervös och stirrig men det är han absolut inte. Han skulle inte nedvärdera sig till att bli rädd för någonting. Han är inte hingstig heller utan bara enormt överaktiv. Det måste hända något hela tiden.
Anna-Carin har mycket att berätta när det gäller Quarcio du Chenes "hyss".
- Han sparkar framåt, han sparkar bakåt och han sparkar åt sidan. Han är fruktansvärt smidig. En gång högg han mig i vaden när jag red honom. Det stänkte vatten från ett träd, då blev han förbannad på mig. Han är hämndlysten och oftast blir det ju jag som står i vägen, säger hon och ger ytterligare exempel:
- Han har så impulsiva grejer för sig. När vi var ute och gick sög han tag i staketet och jag fick nästan inte upp munnen på honom. Det är alltså ingen drömhäst att ha hand om på något sätt. Förutom att han är väldigt duktig på travbanan förstås.
