Svensk storskräll i Frankrike

| 2009-08-26 08:13
Jörgen Westholms Sultan Atout fick de franska travspelarna att sätta eftermiddagskaffet i vrångstrupen när han på tisdagen skrällde till 46 gånger pengarna i La Capelle.
Jörgen Westholms Sultan Atout skrällde till 46 gånger pengarna i La Capelle. Foto: Lars Jakobsson

Jörgen Westholms Sultan Atout skrällde till 46 gånger pengarna i La Capelle. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Treårige Sultan Atout hade inför tisdagens start inte gjort mycket väsen. Tvärtom hade han en resultatrad fylld med galoppmisslyckanden. Så det var inte så konstigt att spelarna helt glömde bort honom. Den här gången höll han emellertid ordning på benen och efter en fin resa, där körande Diminiek Locqueneux bytt andra par utvändigt mot rygg ledaren i sista sväng och sedan hittat fritt spår, malde Sultan Atout ner ledaren över det långa upploppet.

På vinnarspelet betalade Sultan Atout höga 46,3 gånger pengarna och kilometertiden över den 2 700 meter långa distansen, som startades med bil, skrevs till 1.17,0. Förstapriset uppgick till cirka 110 000 kronor.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »