STOCKHOLM
Michael Lönborg kommer från en travfamilj i Danmark och är son till travtränaren Henrik Lönborg. Som kusk är han mycket framgångsrik för att vara travlärling och har hittills i år kört in en miljon kronor. Största segern så här långt är loppet Lärlingarnas V75-mästare från januari i år.
Förutom löpkörningen och träningen av hästarna, är han en av två hovslagare i Hans Adielssons storstall på Jägersro.
Lärlings-EM avgörs 4-5 september på travbanan San Pardo på Mallorca.
- Fredagstävlingarna startar inte förrän 21.00 och sista loppet går tydligen i mål vid ettiden på natten. Vi kommer att köra fyra eller fem lopp, så mycket mer vet jag inte. Det är en rolig grej att få vara med om och jag känner mig hedrad att jag fått chansen. Men det blir inte att jag stannar, Jägersro har ju sin derbydag den söndagen och jag hoppas hinna hem för att se finalen åtminstone, säger Michael Lönborg.
Övriga deltagare i Lärlings-EM:
Lucas van der Meersch (Belgien), Kaspar K. Andersen (Danmark), Mikael Kopola (Finland), Thomas Chalon (Frankrike), Niels Jongejans (Holland), Simen Bremseth Jessen (Norge), Mikhail Bakilin (Ryssland), Jaime Fluxa Gomila (Spanien), David Dobrovolny (Tjeckien), Tim Schwarma (Tyskland) och Christop Fischer (Österrike).
Mikael Wikner
