Axevallas satsning inledd

| 2009-08-28 08:17
På onsdagen togs det första spadtaget i Axevallatravets 17-miljoners satsning.
Nästa år ska ett nytt stall, körhall och nya utbildningslokaler stå klart.
På onsdagen togs det första spadtaget på Axevalla. Nästa år ska nytt stall och körhall stå klart. Foto: Malin Albinsson/ALN

På onsdagen togs det första spadtaget på Axevalla. Nästa år ska nytt stall och körhall stå klart. Foto: Malin Albinsson/ALN

STOCKHOLM

Satsningen är en av de största på Axevallatravet utanför Skara sedan banan öppnades 1956. Anläggningen ska möjliggöra fortsatt utveckling av travets ungdomsverksamhet och även användas till företagsaktiviteter, auktioner, utställningar och handikappverksamhet.

- Det här är ett sätt att bredda verksamheten och det som är mest unikt är körhallen på 40 gånger 80 meter. Den är djävulusiskt stor alltså och ger väldiga möjligheter för alla möjliga aktiviteter, säger Benny Ternemar, travbanechef på Axevalla.

Ola Johansson

Rättelse:

Under onsdagen påstods att det var bygget av Vara Horse Arena som hade påbörjats. Det var felaktigt.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »