STOCKHOLM
Det blev svensk seger i Svenskt Kallblodskriterium på Dannero under söndagen. Treårige valacken Elling vann loppet efter en tung spurt i händerna på kusken Magnus Jakobsson.
Håkan Åslund från Alnö i Sundsvall både tränar och är en av tre delägare på Elling som blev en klassisk vinnare trots att hästen bara hade varit ute i tre lopp inför söndagens uppgift.
Orutinen har lyst igenom i tidigare starter. Men så kom tränaren på vad som behövdes: ett så kallat norskt huvudlag. Det handlar om några lappar som kan dras ner vid hästens ögon när som helst under loppet som
gör att koncentrationen riktas framåt i stället för åt sidorna. "Norsk gas" är ett annat namn.
- Det är under andra varvet han har jäklats och velat bryta ut mot stallbacken i den sista kurvan. Jag testade det nya på honom i ett provlopp i lördags och fick "ett ton" i tömmarna. I Kriteriet gick det lika bra när Magnus Jakobsson drog ner huvudlaget 700 kvar. Han får mera fokus framåt och det är tur det - för den är en jäkla häst! säger en hes Håkan Åslund en stund efter segern, värd 250 000 kronor.
- Ja, jag är så glad. Det här är så stort att det känns overkligt.
Kusken satt stilla
Elling nådde andrapar utvändigt från sitt bakspår. Körande Magnus Jakobsson valde sedan att vänta med att attackera till i början av upploppet. Elling var klart starkast till slut och kunde vinna med ett par längder.
Kusken satt nästan stilla i sulkyn. Elling skötte jobbet själv efter den fina resan och vann på tiden 1.27,7 över 2140 meter med bilstart.
Tvåa norske Norheim Faksen som var mycket tapper efter ett lopp utvändigt ledaren. Den store norske favoriten Voje Spik gick i ledningen men tröttnade sista 100 meterna och slutade trea.
Satsar på unghästar
Håkan Åslund jobbar som travamatör på heltid. Sveriges bästa sto Lundås Emelie finns i stallet och som det låter kan även Elling bli något för eliten.
- Han är så fin på alla sätt och jag vill absolut inte mista honom. Det är jag, farsan och en hästägare som heter Hans Olsson som har hästen ihop. Har man som jag valt att satsa lite på unghästar vill man ju vara med i de klassiska loppen också. Han är tyvärr inte anmäld till det norska kriteriet så vi får glädjas åt det här ett tag nu.
Under dagen avgjordes även Kriteriestoet där det blev favoritseger i form av Jan-Olov Perssons Järvsöfaks-dotter Eldsiri som vann mycket enkelt för körande Hans Petter Tholfsen. Jan-Olov Persson slutade själv trea med Edelstjärna som han är med och äger och enligt reglerna därför måste köra själv i loppet.
Mikael Wikner
