Från Frances Bulwark till Maharajah!

| 2009-09-05 17:39
Inför varje lopp en Travkompanihäst är med, lottas representation i vinnarcirkeln ut bland de andelsägare som anmält sig för fri entré aktuell dag. I morgon är det andelsägarparet, Solveig Svensson och Ronny Larsson som kommer att vara Trakompaniets officiella representanter på Jägersro. Paret har lång erfarenhet av trav, Ronny var med redan då Frances Bulwark tävlade på Jägersro! 
Maharajah. Foto; ALN

Maharajah. Foto; ALN

Idag finns det över 5 500 andelsägare i Travkompaniet. Tyvärr kommer inte alla till travbanorna när våra hästar startar men ändå långt fler än vad som finns plats för i en vinnarcirkel.
Att få stå i vinnarcirkeln och representera våra fina hästar tillsammans med kuskarna, är något av alla hästägares dröm, inte minst när det handlar om de allra största loppen.
Eftersom vi i Travkompaniet är så många ägare, så lottas vinnarcirkelrepresentation ut bland de andelsägare som anmält sig för fri entré den aktuella tävlingsdagen.
Den som vunnit utlottningen meddelas per telefon, så om man som andelsägare är intresserad av att representera Travkompaniet, gäller det att ha aktuellt telefonnummer registerat på sin sida så att vi kan nå den som vunnit. Om det inte finns ett telefonnummer vi kan komma fram på, då går lotten vidare.

Den som hade lyckan med sig att få representera Travkompaniet och Maharajah på Jägersro i morgon är två riktiga travveteraner som varit med länge inom travet, Solveig Svensson och Ronny Larsson.

Ronny berättar;

 - Jag har sprungit på Jägersro sedan barnsben. Ett starkt minne är när Frances Bulwark någon gång på 50-talet var här för att tävla i SM så då kördes på Jägersro. Jag var inte gammal men åkte ner dagen före för att få titta på Frances. Just då var hennes skötare Olle Andersson ute och gick med henne och han frågade om jag ville hålla lite i henne, det var ett oförglömligt minne!, berättar Ronny.

För er som inte vet det så var Frances Bulwark sin tids bästa häst och en av de absolut bästa travhästar som någonsin sprungit på en travbana. Hon tränades av en annan travlegend, Sören Nordin!

Det har gått några år sedan Ronny var ute och gick med Frances Bulwark men hur många Derbyn har han sett på Jägersro?

 - Ojoj, det vet jag faktiskt inte men det måste ha blivit ett trettiotal. Det finns flera Derbyn som är speciella minnen, ett av dom är när vårt hemmaekipage Björn med Birger Bengtsson vann 1968. Ett annat är när Robert Bergh vann med Tsar D´Inverne 2003 för vi fick Roberts körhandskar som vi har kvar här hemma, berättar Ronny stolt.

Solveig och Ronny bor i Malmö så det är inte så långt för dom att ta sig till Jägersro även om det bara blir på de största tävlingsdagarna numer. Solveig blir glad när hon får veta att hon kommer att få representera Maharajah;

 - Oj så roligt! Men nu gäller det att försöka komma över blygseln om vi kommer till vinnarcirkeln, jag är inte så van att förekomma i officiella sammanhang. Men roligt och spännande skall det bli, säger Solveig.

Solveig och Ronny kommer under dagen få VIP-platser i Derby Club på Jägersro. Här kommer de att kunna följa tävlingarna och avnjuta en läcker buffé.
Vi önskar Solveig och Ronny en trevlig tävlingsdag och ett stort lycka till!

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »