Goops tankar om Prix d´Amerique

| 2009-11-26 08:26
Olle Goop kan ha en världshäst på gång i Quarcio Du Chene, en femåring som är obesegrad i Frankrike efter två starter.
Många hoppas nu på att den starke ska vara med i världens största travlopp Prix d´Amerique i januari.
- Att vi har en häst som duger tvivlar vi inte ett dugg på - men vi vill ändå lämna det öppet om det blir en start där eller inte, säger Olle Goop.
Quarcio Du Chene -Goops starka kort i Frankrike. Foto: Lars Jakobsson

Quarcio Du Chene -Goops starka kort i Frankrike. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

66-årige Olle Goop är en av de mest framgångsrika travtränarna i landet genom tiderna.

Fortfarande saknas dock en bättre placering i Prix d´Amerique för Goop senior. Den stora drabbningen avgörs sista söndagen i januari och lockar med drygt fem miljoner kronor till vinnaren.

- Jag har varit med flera gånger både som tränare och kusk men har inte fått någon utdelning där ännu, säger Olle och skrattar lite förläget när 2010 års upplaga av det stora loppet kommer på tal.

Dags igen måndag

Quarcio Du Chene bollade med motståndet i ett lopp på Vincennes i början av november med Björn Goop i sulkyn.

Nu på måndag är det dags för ännu en start på den franska huvudstadsbanan, i ett lopp för fyra- och femåriga hästar. Distansen är 2700 meter och förstapriset cirka 570 000 kronor. Tuffaste motståndaren i loppet är franske fyraåringsstjärnan Ready Cash.

- Quarcio ska vara med där och efter det hoppas vi på ytterligare ett lopp på Vincennes om ett antal veckor. Det är först efter det vi kan ta något beslut om vi ska sikta vidare. Att vi har en häst som duger i större sammanhang tvivlar vi inte ett dugg på. Samtidigt vill vi ha en häst som vi ska kunna tävla med länge - inte blir sliten eller ledsnar.

Svenskar med planer

Det är många tränare som siktar mot Prix d´Amerique.

Svenskar utöver Goops som är intresserade är bland andra Lutfi Kolgjini. Jägersrotränaren skickar ner Glen Kronos till Frankrike den här veckan i en satsning han hoppas ska sluta med att hans häst tar en plats i det 18 hästar stora fältet.

För Nils Enqvist är Prix d´Amerique det stora målet med Opal Viking, medan Stig H Johansson har sagt att det mest troligt inte blir någon start i loppet för Nu Pagadi.

Stefan Hultman var länge sugen på en start i mångmiljonloppet med sin stjärna Maharajah men meddelade nyligen att han skjuter en eventuell medverkan på framtiden.

Prix d´Amerique avgörs söndagen 31 januari på Vincennes i Paris.

Fotnot:

ATG arrangerar spel på franska lopp alla dagar utom fredag i nästa vecka. Loppen sänds i ATG Live.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »