Elitloppsvinnaren godkänd för tävling

| 2009-11-27 10:07
Den gamle Elitloppsvinnaren Conny Nobell närmar sig en start igen efter bekymmer med skador.
På torsdagen tog den nu åttaårige hingsten ytterligare några kliv på vägen.
Conny Nobell, Veijo Heiskanen och Björn Goop efter segern i E3-finalen för den öppna klassen i Örebro 2004. Foto: Kanal 75

Conny Nobell, Veijo Heiskanen och Björn Goop efter segern i E3-finalen för den öppna klassen i Örebro 2004. Foto: Kanal 75

STOCKHOLM

Åttaåringen, som inte tävlat på över ett år, var med i ett kvalificeringslopp på Åbytravet på torsdagen.

Det blev en godkänd tid - 1.17,4 - och nu är det fritt fram för hästen att tävla igen.

- Han kändes mycket fräsch och fin men har ju höga förväntningar på sig och måste förberedas lite till innan det kan vara dags för lopp, sade Björn Goop.

Conny Nobell, med nästan 14 miljoner kronor intjänat, tränas numera av Veijo Heiskanen som också deläger hästen tillsammans med familjen Goop.

- Det blir svårt för honom att komma tillbaka till den yppersta eliten. Hästen har heller inget mer att bevisa. Men Conny tycker att det är kul och så länge han tycker det är det värt att hålla på, sade Björn Goop.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »