Travprofiler i Bingolotto

| 2009-12-17 09:55
På söndag blir det travsnack i Bingolotto.
Då gästas programmet av toppkuskarna Björn och Olle Goop.
- Jag har ingen aning om vad som ska hända så det är lite smånervöst, säger Björn Goop.
Björn och Olle Goop gästar Bingolotto på söndag. Foto: Maria Holmén

Björn och Olle Goop gästar Bingolotto på söndag. Foto: Maria Holmén

STOCKHOLM

Det är under programpunkten "Lotta är nyfiken på" som programledaren Lotta Engberg kommer ha pappa Olle och sonen Björn Goop som huvudgäster. Då ska Engbergs nyfikenhet beträffande trav stillas och ett inslag från familjen Goops gård i värmländska Kil ska visas.

- Jag vet att de har varit på gården och gjort reportage. Jag var där då men de pratade inte med mig så jag vet inte vad de har hittat på, säger Goop den yngre.

Som sig bör kommer också tittarna kunna vinna diverse priser. Bland annat kommer resor till Prix d'Amerique i Paris, Elitloppet i Stockholm och Dubai World Cup i Dubai att lottas ut. Dessutom kan tittarna vinna "Gooparnas" V75-system till tävlingarna på Solvalla 23 december. Till den V75-omgången kommer det också att finnas en Bingolottohäst som vid seger är värd 60 000 kronor. Som grädde på moset kommer en hemlig gäst att dyka upp i programmet.

- Jag hörde att det ska komma en hemlig gäst men vem det är har jag inte heller någon aning om. Det kanske är någon gammal kompis till mig, eller någon gammal kompis till Olle, eller någon helt annan, säger Goop med ett leende.

Bingolotto sänds 19.00 i TV4 Plus.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »