STOCKHOLM
Fyraåriga Target Hoss´konkurrenter om titeln var de båda vinnarna av Kungstravet i Finland, samt sverigebekantingen Scully Gully.
Men de flesta av folkets röster lades alltså på Target Hoss, som även fick pris som Årets fyraåriga sto i Finland.
Solvallatränaren Timo Nurmos stjärna är född i Finland och har finska ägare. Stoet vann det finska kriteriet 2008. I år följde hon upp med segrar i bland annat finska derbyt, finska Stochampionatet samt i ett av försöken till Europaderbyt.
Target Hoss, som avslutade 2009 med två raka segrar på Solvalla, har vunnit 15 av 19 starter i karriären och tjänat drygt tre miljoner kronor.
Många bedömare tror att Target Hoss är Finlands bästa travare alla kategorier.
- Nästa år tror jag att hon springer en 1.10-tid, sade ständige kusken Jorma Kontio efter en av segrarna på Solvalla under hösten.
Mikael Wikner