Järvsöfaks har lämnat banan

| 2009-12-29 11:10
Föreställningen är slut.
Scenen står tom.
På måndagskvällen avslutades ett tolv år långt skådespel på de svenska travbanorna.
I en högst värdig avskedsshow på Rommetravet tackade Järvsöfaks för sig.
Järvsöfaks tackar för sig. Foto: Lars Jakobsson

Järvsöfaks tackar för sig. Foto: Lars Jakobsson

BORLÄNGE

Belysningen runt banan var släckt. På storbildsskärmen vevades bilder från hans största segrar. I högtalarna ljöd Europes slagdänga "The Final Countdown". Publiken stod tryckta vid staketet längs hela upploppet, runt vinnarcirkeln i sju- åtta led.

Då tändes en spotlight upp pekandes mot stallinfarten och fångade upp hästen som skulle tävla med vojlocknummer 200. Sedan följde stående ovationer då Järvsöfaks defilerade mot publikhavet i ensamt majestät.

En stund såg till och med huvudrollsinnehavaren själv förbluffad ut över uppståndelsen och gjorde en liten ansats att omedelbart kliva in i den julutsmyckade vinnarcirkeln.

Men det skulle förstås tävlas först och där levererade Järvsöfaks som vanligt en felfri föreställning.

Järvsöfaks och Jan-Olov Persson var kvällens huvudnummer. Foto: Lars Jakobsson

Järvsöfaks och Jan-Olov Persson var kvällens huvudnummer. Foto: Lars Jakobsson

Travsportens Stenmark

Istället för ett traditionellt referat av loppet så bjöd Bo Rydgren i högtalarna in publiken att delta i ett fyrfaldigt leve då kallblodskungen äntrade upploppet i överlägsen ledning.

När sedan hyllningarna startade på allvar i vinnarcirkeln med tv-kameror och fotoblixtar blev till och med normalt genomcoole Järvsöfaks lite uppspelt. Kanske förstod att det var sista gången han fick en lagerkrans runt sin hals. Bland dem som uppvaktade Sveriges förmodligen mest folkkäre travhäst genom tiderna fanns ATG:s vd Remy Nilson.

- Det är det största vi har varit om på väldigt länge. Jag vill kalla Järvsöfaks för travsportens Ingemar Stenmark. Han har vunnit 48 V75-lopp, det kommer ingen annan någonsin att göra. Men det är inte det stora, det stora är att han gått hem genom folklagren och breddat sporten uti hela landet, sade Nilson som också berättade att Järvsöfaks nu blir travsportens officielle ambassadör.

En annan sak som bevisar vilken ikon Järvsöfaks blivit är att förslag inkommit om att han ska få en väg eller torg uppkallat efter sig i sin hemstad Hudiksvall.

Om så blir fallet kanske tränaren, ägaren och uppfödaren Jan-Olov Persson flyttar dit en vacker dag. Denne, som var tårögd då Järvsöfaks nådde drömgränsen 200 segrar, tog detta avslut med lite mer fattning och förklarade också vad hästen sysslade med då han var på väg in i vinnarcirkeln innan loppet.

- Han skyggade lite när han fick se sin egen skugga strålkastarljuset. Han funderade väl på om det dykt upp en ny matadorhäst, skrockade Persson.

Järvsöfaks segerdefilerar för 201:a och sista gången. Foto: Lars Jakobsson

Järvsöfaks segerdefilerar för 201:a och sista gången. Foto: Lars Jakobsson

Populär hos stora och små

Men en häst som Järvsöfaks lär vi inte få se på länge, kanske aldrig mer.

15-åringen avslutade på måndagskvällen en karriär utan motstycke inom svensk travsport.

När han klockan 21.17, en dryg halvtimme efter målgång, lämnade banan för allra sista gången visade termometern minus 15 grader.

I publikleden var det rörelse för att hålla värmen. Men kvar stod de, huvuddelen av de drygt 3 000 människor som vallfärdat till Rommetravet denna historiska decemberkväll. Allt från mannen som andäktigt sade till sin fru "tänk att vi står här och får se på världens bästa häst" till den treåriga flickan i rosa mössa och en Järvsöfaks t-shirt som räckte nästan ända ner till marken.

Kvar för att en allra sista gång få hylla sin hjälte.

Robin Johansson

Statistik och kuriosa om Järvsöfaks

Född: 23 juni 1994.

Stamtavla: Trollfaks-Järvsö Anna.

Uppfödare: Jan-Olov Persson, Hudiksvall.

Tränare: Jan-Olov Persson, Hagmyren.

Ägare: Hälsinge Trav AB. (Persson J-O), med flera

Antal starter: 233.

Antal segrar: 200.

Segerprocent: 86.

Platsprocent: 94.

Prispengar: 21 248 570 kronor (sexa bland svenskfödda travhästar, världsrekord för kallblod).

Meriter: 10 SM-segrar (1999-2003 och 2005-2009)

Vald till Årets häst tre gånger, åren 2003, 2004, 2005.

Vald till Årets Kallblod elva gånger, åren 1998 - 2008.

Världsrekord för kallblod över 1640 meter på tiden 1.17,9 (12 juli 2005).

Världsrekord för kallblod i flest antal vunna lopp i rad - 42 stycken.

Fem raka segrar i Elitkampen (2002-2006).

Enda kallblodet i Sverige som har tjänat mer än 10 miljoner kronor.

Första travhäst som medverkat i Stockholms högvakt vid Stockholms slott.

Dominerar som avelshingst med cirka 700 avkommor i Sverige och Norge som tagit cirka 1 700 segrar.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »