STOCKHOLM
Det är inte ofta hästar med noll startpoäng och lika många kronor intjänade under de senaste 14 månaderna blir favoriter i lopp som ingår på V64. Men spelarna var med på noterna när Popover Hanover gjorde sin andra start efter halvårslångt uppehåll.
Carl-Erik Lindblom vikarierade för avstängde Fredrik B Larsson och lämnade inget åt slumpen genom att styra till ledningen och dra hårt hela vägen.
- Det var en viktig seger. Jag trodde enormt mycket på henne, men hon var med i en olycka inför elitloppshelgen och fungerade inte efter det, berättade Fredrik B Larsson om hästen som ropades in på auktion i USA för 35 000 dollar och inledde karriären med två övertygande segrar som tvååring, men alltså inte tjänade en endaste krona på fem starter i fjol.
- Vi släppte henne på bete i två månader i somras och sedan har det varit uppåt. Idag kändes det ganska tryggt. Hon går väldigt dövad och blir lite trög, men när Calle manade på henne tycker jag att hon gick undan lätt. Att springa med brodd runt om är inte hennes grej heller, när vi kan rycka skorna så ska det nog bli åka av, mös Larsson där han strövade omkring civilklädd på stallbacken.
Miljonköp börjar betala av sig
Om Popover haft förväntningar på sig så är det det minsta man kan säga om ett år äldre Kyril Hanover.
Den blåblodige herren kostade hela 220 000 dollar då han köptes till Sverige som ettåring, men hade bara gjort två starter innan debuten i Stig H Johanssons regi för en månad sedan. Nu ståtar hästen med tre raka segrar sedan Ulf Ohlsson anfört ett långlopp från start till mål.
- Det känns mest som att han springer och leker. Han tar inte så allvarligt på det här ännu så länge, men när man säger åt honom så ökar han, sade segerkusken.
Höga tankar har även alltid funnits om Alvena Nonstop, åtminstone från tränaren Lasse Punkaris sida. Nu fick han rätt och bjöd därmed på omgångens stora skräll sedan ledande favoriten Top to Ten kämpats ner knappt trots utvändig resa.
- Nu ska vi ha segerfest, jag har planerat för den sedan jag körde jobb med hästen i onsdags, förklarade Punkari glatt.
Fler spetsvinnare
Lika rafflande blev kampen mellan ledande First Fabery och Chip Storm som stred sida vid sida sista 400 meterna. Den förra kontrade berömvärt för Tony Wallin och återtog kommandot precis före mål.
Mindre dramatisk blev det när Jörgen Westholm-tränade Carambole P. och Jim Frick strålade samman för tredje gången. Duon verkar trivas ypperligt ihop och är alltjämt obesegrade sedan man omgående styrt till ledningen.
Att vinna från spets var uppenbarligen rätt melodi i kylan och det insåg Solvallachampion Björn Goop lagom till den avslutande V64-avdelningen. Med Junction tog han emot alla attacker och fastställde utdelningen till knappt 50 000 kronor.
Kvällen var också premiär för V5 på onsdagar. Där landade omsättningen kring ATG:s prognos på trekvarts miljon och betalade 3 161 kronor.
Robin Johansson