STOCKHOLM
1993 vann Stig H Johansson Prix d´Amerique med Queen L.
Efter tyskfödde Nu Pagadis insatser i Sverige och Tyskland i höstas har det börjat tisslas om att Stig H har en häst för det stora franska loppet igen.
Men som det verkar har stallet stängt dörren för en start. Åtminstone för i år.
- Det är Stig som tar det beslut om det där i samråd med hästägaren. Han måste vinna och göra en bra insats på lördag för att överhuvudtaget ha en chans att komma med i Prix d´Amerique. Men som det ser ut nu tror jag inte det blir något i år. Han är fem år och det är ett stort kliv att ta i början av året, säger Reijo Liljendahl.
Galoppen oroar inte
Nu Pagadi verkar vara lika kapabel som han är vacker. 2009 sprang han in 2,2 miljoner kronor på tolv starter.
Debuten i Frankrike i slutet av december slutade dock med platt fall då Nu Pagadi galopperade i starten i Criterium Continental på Vincennes.
Efter det har Stig H Johansson låtit hästen stå kvar på träningsanläggningen Grosbois där skötaren Lena "Sirocco" Berglund haft hand om det dagliga.
- Allt har flutit på som det skall och hästen mår bra. Att hästar galopperar är sådant som händer och det har inte funnits någon anledning att spekulera vidare i det där. Han är inte osäker av sig, säger Reijo Liljendahl.
Stig H på plats?
På lördag startar fuxen i loppet Prix de Croix på Vincennes över 2850 meter med en dryg halvmiljon till vinnaren (i Prix d´Amerique är distansen 2700 meter). Lång distans har femåringen inte provat i sin nya svenska regi.
- Distansen tror jag inte ska ställa till med några bekymmer. Hästen har visat sig stark och rejäl, säger Liljendahl.
Det blir Björn Goop som hoppar upp bakom Nu Pagadi på lördag då ordinarie kusken Erik Adielsson är på semester.
Även Stig H Johansson har tagit några semesterdagar efter jul.
- Stig kommer hem på torsdag och jag tror att han planerar att åka till Frankrike för det här loppet, slutar Reijo Liljendahl.
Mikael Wikner