V64-favorit dog i uppvärmningen

| 2010-02-25 09:19
V64-favoriten Express Amok dog i samband med uppvärmningen inför onsdagens tävlingar på Solvalla
V64-favoriten Express Amok dog i samband med uppvärmningen inför onsdagens tävlingar på Solvalla. Foto: Lars Jakobsson

V64-favoriten Express Amok dog i samband med uppvärmningen inför onsdagens tävlingar på Solvalla. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Kusken Tony Wallin kände redan efter ett varv i värmningen att något inte stämde och valde då att avbryta uppvärmningen. På stallbacken föll hästen sedan omkull och veterinär som snabbt var på plats kunde bara konstatera att hästen var död.

- Något har brustit invärtes. Det finns inte mycket att säga. Det känns sorgligt. Det tar på en, sa en nedstämd Tony Wallin.

Express Amok blev fem år, vann fem lopp på 20 starter och tjänade 404 000 kronor. Han var stjärnan i Mantorptränaren Sten O Janssons stall och var uppfödd av popstjärnan Ulrich Bermsjö.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »