MALMÖ
I fjol satte Åke Svanstedt tidernas rekord i trav-Sverige när hans hästar tjänade 43 878 156 kronor. Men i år har det hittills gått trögare och inte minst på V75 var det länge sedan Axevallakusken besökte vinnarcirkeln.
Men på lördagen på Jägersro var han tillbaka och vann huvudloppet Arvid Stjernswärds minneslöpning tillsammans med Earl Tilly. Åke Svanstedt fick överta ledningen i gulddivisionen utan strid med favoriten och när han sedan även fick bestämma och dämpa tempot räckte det till en knapp men säger seger före Andaloux och Debbie Brodda.
För "grön kusk" var det första besöket i vinnarcirkeln på V75 på 133 dagar, senaste segern kom 24 oktober på Romme med Master Danchip. Totalt blev det 56 raka förluster innan sviten bröts.
- Jag har inte tänkt på det så mycket. Men nu börjar hästarna gå bättre och det kommer snart fler segrar, kommenterade Åke Svanstedt.
Earl Tilly vann, men imponerade inte på sin kusk och tränare.
- Han gjorde sin plikt och vann, även om det kanske inte var med mersmak. Får han vara frisk blir han en nyttig gulddivisionshäst i år, sa Åke Svanstedt om nioåringen som numera är valack.
Hemmafavoriter som höll
Publikfavoriterna Hoity Toity Face och lärlingen Jenny J Karlsson kunde inte försvara innerspåret och ledningen. Trots det satt favoriten i spets efter drygt 500 meter.
Väl i ledningen kunde Jenny J Karlsson dämpa farten och när hon själv valde att skruva upp tempot sista halvvarvet var de andra chanslösa.
Det var fjärde V75-segern tillsammans för ekipaget.
- Hon är tuff, hon är hård, hon är underbar. När jag kör Hoity får jag sådant självförtroende, sa Jenny J Karlsson.
I V75-5 löste det sig perfekt för favoriten Winner´s Rose och Joakim Lövgren. Trots innerspår och 20 meters tillägg fick ekipaget andra par utvändigt och när sedan Joakim Lövgren kunde vänta med attacken ända tills upploppet var övriga schack matt.
- Vore alla lopp så här skulle jag vinna ofta, konstaterade Jägersrotränaren nöjt.
Dubbel för Adielsson
"Hemmaseger" blev det även i V75-4 sedan Notre Crown visat löpskalle när han avgjorde en tät slutstrid från tredje utvändigt. Notre Crown som tillhör Bergsåkertränaren Svante Båths filial i Skåne.
- Han är helt klart en tävlingshäst, berömde segerkusken Erik Adielsson.
Erik Adielsson blev dubbelsegrare sedan han även segrat med Katjing i V75-6. Men det blev en ganska strulig resa mot seger. Redan i en första start blev Katjing störd av Robin K.
- Han blev lite skärrad och var sedan ängslig i den andra starten och jag fick ta till plan B, sa Erik Adielsson.
Plan B innebar att inte satsa mot ledningen utan istället köra på säkerhet. Från fjärde utvändigt kunde Katjing sedan följa med i rygg i tredjespår varvet kvar. På upploppet stod det och vägde men den Stig H Johansson-tränade femåringen visade fin inställning när han tog tionde segern i 20:e starten.
Falsig skrällde
Efter två andrapris och ett fjärdepris på V75 i år fick Frillan Filiokus full utdelningen när hon visade sig starkast i V75-2. Björn Goop hittade tredje utvändigt från dubbla tillägg och därifrån avgjorde det Stefan Persson-tränade stoet på ett mycket övertygande sätt.
- Jag hoppades på bra tempo och inte för många i andraspår och det löste sig perfekt. Hästen var i jättebra skick och det är Stefans förtjänst, sa segerkusken.
I V75-1 blev det en överraskning sedan favoriterna gjort bort sig. Både Mafioso och Trotteur galopperade direkt i starten medan Houston Star var mer än blek från ledningen.
Istället blev det en härlig upploppsduell där målfotot visade att Practical Joke, från tredje utvändigt, hann upp tappre Linita Super Kalle på linjen.
- Att vinna på V75 är alltid en skräll, för jag gör det så sällan. Målet var att kvala in honom till V75-finalerna i samband med Olympiatravet hemma på hemmaplan. Det här var mycket trevligt, kommenterade Åbykusken Bo Falsig som även tränar och deläger 21-oddsaren.
Jackpot på Momarken
Utdelningen på sju rätt på V75 blev 4 037 kronor. Sex rätt gav 38 kronor.
På fem rätt blev det jackpot. Det blev även jackpot på V75 i Norge på lördagen och det innebär att en ensam vinnare med sju rätt beräknas kunna ta hem 60 miljoner kronor på Momarken nästa lördag.
Lars-Ove Pettersson