Olympiatravet kommer med våren

| 2010-03-16 08:22
Dags för Olympiatravet - ett tidigt vårtecken.
Färjestadstravet i Karlstad rivstartar nu på lördag med den första av tre delfinaler som alla ska ingå i V75 under våren.
Invigningen av Olympiatravets final 2009. Brottaren Martin Lidberg bär den svenska fanan. Foto: Maria Holmén

Invigningen av Olympiatravets final 2009. Brottaren Martin Lidberg bär den svenska fanan. Foto: Maria Holmén

STOCKHOLM

Konceptet för Olympiatravet är som hämtat ur en melodifestival. Under tre lördagar framöver ska tre delfinaler avgöras. Banorna som tar emot stjärnorna är i tur och ordning Färjestad, Jägersro och Romme.

10 april blir det Sista chansen i samband med Mantorps V75-tävlingar. 17 april stor final på Åby med 1,5 miljoner kronor till segrande häst.

Åtta hästar gör upp i lördagens delfinal. Extra intressant blir mötet mellan topphästarna Beanie M.M. och Quarcio du Chene.

Ken Karlsson är sportchef på finalbanan Åby och den som står för inbjudningarna av utländska hästar till Olympiatravets final.

- Jag har i nuläget två wild cards att dela ut till utländska hästar. Alla svenska topphästar måste kvala in och kommer alltså att möta varandra kommande veckor. Det är bara att tacka och ta emot för publiken. Lördagens lopp blev mycket bra och framöver kommer de riktigt bra hästarna att komma slag i slag, säger Ken Karlsson.

Sponsrar olympier

Olympiatravet är ett samarbete mellan ATG och Sveriges Olympiska kommitté. I 30 år har loppet bidragit med över 160 miljoner kronor till svenska olympier och paralympier.

Startlistan till lördagens lopp

2140 meter autostart

1. Andaloux - Örjan Kihlström

2. Star Running - Thomas Uhrberg

3. Acclaim - Håkan Eriksson

4. Beanie M.M. - Torbjörn Jansson

5. Debbie Brodda - Erik Adielsson

6. Quarcio du Chene - Björn Goop

7. Airstrike - Jorma Kontio

8. Global Investment - Olle Goop

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »