STOCKHOLM
Svenske topphästen Brioni gör på måndag comeback på svensk mark efter en vinter i Frankrike.
- Elitloppet är helt klart ett mål som hägrar, säger tränaren Joakim Lövgren.
Brioni visade redan i fjol att han tillhör toppskiktet bland svenska travhästar och efter en vinter i Frankrike, som med en start i Tyskland inräknad inbringade drygt två miljoner kronor, är han nu tillbaka.
- Jag har precis kört fort med honom och han känns precis som han ska göra. Det är fantastiskt skönt att han känns såhär fräsch och laddad efter att ha tävlat tufft och rest långt, säger Lövgren som menar att Brioni har utvecklats mycket av Frankrikeäventyret.
- Han är tre år äldre i huvudet nu. Om han var efter sin tid förut har han kommit ikapp nu. Han har blivit världsvan och reagerar mindre på allt runtomkring sig.
Siktet inställt på Elitloppet
Det är i Yngve Larssons Memorial över 1 640 meter och med ett förstapris på 100 000 kronor som Brioni gör comeback på måndag.
- Eftersom jag tycker att 1 600 meter är en fördel för honom kommer vi att starta i ett sånt lopp nu på måndag. Sedan finns planer på antingen ett lopp i Enghien 24:e eller på Vermo 2 maj.
Och sedan finns väl Elitloppet med i bilden också?
- Elitloppet är helt klart ett mål som hägrar och ska han vara med där ska han komma väl förberedd. Därför har vi redan nu dragit upp planen för att han ska vara så väl förberedd som det går inför en eventuell elitloppsstart.
Ola Johansson