Uppvisning av Kolgjinis jättetalang

| 2010-04-06 09:17
Lutfi Kolgjinis jättetalang Raja Mirchi stod i en klass för sig när han årsdebuterade på annandag påsk.
- Det är en häst med oerhörd kapacitet, sa Kolgjini.
Lutfi Kolgjinis supertalang årsdebuterade med bravur. Foto: Lars Jakobsson

Lutfi Kolgjinis supertalang årsdebuterade med bravur. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Det var en haltande Lutfi Kolgjini som äntrade Halmstads vinnarcirkel. Detta efter lördagens olycka på Klosterskogen där han åkte i backen.

- När man stiger i och ur gör det jäkligt ont men när man sitter i vagnen går det bra, sa Kolgjini som knappast ångrar att han trotsade smärtorna och svingat sig upp bakom Raja Mirchi.

Denne stack direkt till ledningen från spår fyra bakom bilen och därifrån släppte han aldrig någon in på livet.

- Han kändes stark och gåvillig och visade att han har tagit vinterträningen på bra sätt. Det är en häst med oerhörd kapacitet och jag bedömer honom som extremt lovande.

Raja Mirchi, som nu ståtar med sex raka segrar, vann i fjol landets största tvååringslopp, Svensk Uppfödningslöpning. I år är siktet inställt på världens största treåringslopp, Hambletonian i USA.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »