STOCKHOLM
När Noras Bean i september vann det italienska storloppet Gran Premio Continentale i italienska Bologna gjorde han det på kilometertiden 1.12,4, vilket är världsrekord alla kategorier på 800-metersbana. Men efter det har han gått segerlös i fem starter. Fram till onsdagen då han från positionen utvändigt om ledaren utklassade motståndet i Victory Tillys lopp.
- Det här var skönt. Jag har 60 hästar i träning och han är pärlan i samlingen. Han betyder oerhört mycket för mig och stallet, sa Ulf Stenströmer som också berättade att nästa uppgift för Noras Bean blir ett femåringslopp i Oslo 16 maj.
Som vanligt var det Stefan Söderkvist som skötte tömmarna bakom Noras Bean.
Uhrbergs bästa någonsin
Noras Bean var inte den enda topphästen som visade upp sig på V64. Thomas Uhrberg gjorde resan från Malmö för att sela ut sitt obesegrade jättelöfte Prada Pellini, och han gjorde inte resan förgäves. Trots debut bakom startbilen och spår åtta stack den klassiga treåringen till ledningen och när Uhrberg lättade på tömmarna i utgång av sista sväng var femte raka segern ett faktum.
- Det är underbart att sitta bakom henne. Hon kan vara den bästa häst jag har haft, sa Uhrberg.
Dubbel för Stig-Erik
Stig H Johansson tog en V64-dubbel genom Bart Sjöhammar och Norwegian Dream, som båda kördes av Erik Adielsson. Övriga V64-lopp vanns av Eva-Lena Hellman-tränade Mogas Neo (Kaj Widell) samt Niklas Norlin-tränade Claude du Nord (Tony Wallin).
Utanför V64-spelet tog Lutfi Kolgjinis jättetalang Raja Mirchi åttonde raka segern när han vann Gay Noons lopp.
Tolv miljoner i V64-potten
Sex rätt på V64 betalade denna jackpotomgång 1 149 kronor. Fem rätt delade ut 13 kronor. Fyrarättspotten går vidare till nästa vecka och det betyder att en eventuell ensam vinnare då kan ta hem tolv miljoner kronor.
Ola Johansson