Medins jackpotskräll med extraväxel

| 2010-05-11 09:12
Christina Medin blir inte överraskad om hennes Stair Dance vinner årets Walter Lundbergs memorial.
- Ledningen i hårt tempo är min högsta önskan. Och får han ledningen ska han slås, säger Åbytränaren inför onsdagens jackpottävlingar på Solvalla.
Åbytränaren Christina Medin åker till Solvalla med en häst och hon hoppas på vinst i Walter Lundbergs memorial. Foto: Maria Holmén

Åbytränaren Christina Medin åker till Solvalla med en häst och hon hoppas på vinst i Walter Lundbergs memorial. Foto: Maria Holmén

STOCKHOLM

Walter Lundbergs memorial är huvudnumret i veckans V64-omgång, med jackpot på tolv miljoner kronor.

I år är det 30-årsjubileum för kraftprovet över drygt tre kilometer.

Första vinnaren 1980 var Mustad och i sulkyn satt travlegenden Sören Nordin.

Prix d'Amerique-vinnaren Queen L. är enda häst som lyckats vinna Walter Lundbergs memorial två gånger. Hon vann 1991 och 1993 tillsammans med Stig H Johansson.

I år ser loppet väldigt öppet ut på förhand. En häst som älskar den långa distansen är Stair Dance (V64-6).

- Ju längre desto bättre. 3 140 meter är perfekt för honom, säger tränaren Christina Medin.

Den sexårige hingsten har dessutom lottats till ett intressant utgångsläge tillsammans med Örjan Kihlström med springspår på startvolten.

- Trampar han rätt från början är han ganska snabb ut. Skulle han nå ledningen är det sedan hårt tempo som gäller, då är han som bäst, säger Christina Medin.

Inledde karriären starkt

Stair Dance inledde sin karriär starkt och hade fyra segrar på åtta starter som treåring.

- Vi trodde mycket på honom, men sedan dess så har det i princip strulat i ett par säsonger, säger Christina Medin..

I år, och särskilt i de senaste starterna, har hästen sett allt bättre ut igen.

- Han har varit mycket positiv i de tre senaste starterna, först som fyra med Örjan över just 3 140 meter på Färjestad, sedan vid vinsten på Axevalla näst senast och så gick han nytt rekord 1.14,4 på Mantorp senast. Jag skulle säga att formen nästan är på topp och man börjar känna igen honom från treårssäsongen.

Ryckhuva för första gången

Walter Lundbergs memorial lockar med ett förstapris på 150 000 kronor och är det största loppet som Stair Dance varit ute i. Efter att ha studerat startfältet är Åbytränaren Christina Medin mest rädd för en annan Åbyhäst.

- Ja, jag är lite imponerad av Veijo Heiskanens Cloria Victis, men det är flera bra med i loppet.

Dina egna förhoppningar på Stair Dance?

- Jag vill inte låta för kaxig och nöjer mig med att säga att jag hoppas och tror att han i alla fall ska vara bland de tre-fyra. Men visst kan han vinna om allt stämmer.

Gör du några ändringar på din häst?

- Ja, han kommer att gå med ryckhuva för allra första gången i livet i lopp. Vi har testat i jobb och det gav helt klart en extra växel.

Fina hästar i boxarna

När det gäller stallet i övrigt så låter Christina Medin optimistisk inför framtiden.

- Vi hade ett skapligt fjolår och vann bland annat två gulddivisionsfinaler med Intoxicated. Det här är en tuff bransch och jag är ganska nöjd.

Framtiden?

- Jag tycker vi har fina hästar i boxarna. Både Intoxicated och Bowling Inferno och på gång och startar i veckan. Sedan var vi en jättefin fyraåring i Covington Ås som varit 1-2-1-2 hittills. Sedan finns det lite smått och gått underifrån. På det stora hela tycker jag det ser bra ut.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »