Världsrekordsto snuvade Maharajah

| 2010-05-17 09:17
Lisa America snuvade favoriten Maharajah på segern i Oslo Grand Prix.
Men tränaren Stefan Hultman deppade inte.
- Nej, jag har en oslipad diamant och det här loppet kommer att föra fram honom. Om det blir start i Elitloppet avgör han själv.
Lisa America och Jorma Kontio vinner Oslo GP före Maharajah. Foto: Lars Jakobsson

Lisa America och Jorma Kontio vinner Oslo GP före Maharajah. Foto: Lars Jakobsson

OSLO

Om två veckor avgörs Elitloppet. Flera hästar under Bjerkes stordag visade att de är kandidater att vara med i fartfesten på Solvalla.

Skrällvinnaren Lisa America är förstås ett givet kort och kusken Jorma Kontio tror att världsrekordstoet även kan vara en vinnare på Solvalla.

- Ja, absolut. Hon är mycket snabb. Jag hoppas jag får köra även i Elitloppet, sa Jorma Kontio efter sin första seger i Oslo GP.

Solvallas chef Tore Fyrand kommer att ge tränaren Jerry Riordan en inbjudan efter söndagens succé där 33-oddsaren Lisa America visslade förbi konkurrenterna efter lucka från tredje par invändigt över upploppet. En lucka som var värd 1,8 miljoner kronor.

Fram tills det att luckan för Lisa America uppenbarade sig såg Oslo GP ut att gå till favoriten Maharajah och kusken Örjan Kihlström i ledningen. Men den femåriga hingsten kunde helt enkelt inte växla tempo och fick nöja sig med andrapriset. Maharajah travade 1.11,9 över 2 100 meter medan Lisa America kom hem på 1.11,7.

Men förlusten var inget som tyngde varken Örjan Kihlström eller tränaren Stefan Hultman.

- Nej, jag är jättenöjd med honom. Den som vann var en värdig vinnare, sa Örjan Kihlström.

- Jag är absolut inte besviken. Han är tvåa i sitt första möte med den äldre internationella eliten. Han var inte i full form inför loppet och nu fick han gå i botten och det bör göra honom gott, sa Stefan Hultman.

Bestämmer framtiden själv

Frågan om Elitloppet eller inte för Maharajah är en fråga som är självklar att ställa.

- Jag tror nog att Solvalla vill ha med honom och Elitloppet är fantastiskt att vara med i - men inget lopp är större än Maharajah. Det finns bara en som bestämmer om det blir Elitloppet och det är Maharajah själv. Vi får åka hem och så får vi se vad han ger för besked i veckan, sa Stefan Hultman.

Att Stefan Hultman har stora planer för sin kriterie- och derbyvinnare är ingen hemlighet.

- Jag har ett långsiktigt mål och det är Prix d´Amerique.

Trea i Oslo GP blev kanadensaren Define The World som gav ett bra besked inför Elitloppet.

- Han är bättre över 1 609 meter. Hon har gått två heat en gång tidigare och då var hon bättre i andra heatet. Jag ser fram emot Solvalla, sa skötaren.

Skötaren Lisa Skogh gav Maharajah en puss efter andraplatsen i Oslo GP. Foto: Lars Jakobsson

Skötaren Lisa Skogh gav Maharajah en puss efter andraplatsen i Oslo GP. Foto: Lars Jakobsson

Garland Kronos från start till mål

En annan häst som såg ut som en elitloppskandidat var Garland Kronos som vann både försök och final i Bjerkes motsvarighet till Sweden Cup.

Lutfi Kolgjini körde i ledningen i båda loppen och nyckeln till finalsegern var att han satt bakom den snabbaste försöksvinnaren.

- Är man snabbast får man välja startspår först och från innerspår visste jag att Garland skulle bli svår att lura på ledningen. Det gick mycket lätt i dag och faktum är att hästen både känns och travar bättre efter olyckan han var med om när vi var i Norge senast, sa Jägersrotränaren.

Garland Kronos vann finalen på 1.12,2 och försöket på 1.12,0 och tjänade totalt 400 000 kronor.

Bakom Garland Kronos slutade Roger Walmanns duo Dust All Over och Colombian Necktie tvåa respektive trea i finalen.

Annicka på topptid

En annan svensk som fick besöka vinnarcirkeln på Bjerke var Jörgen Westholm som bjöd på en fantastisk uppvisning med sitt stjärnsto Annicka. Femåringen var som oljad blixt bakom startbilen. Hon fortsatte sedan i bländande stil och passerade mållinjen på nya rekordet 1.11,5 över 1609 meter. Dagens snabbaste segertid.

- Fantastiskt vad startsnabb hon var. Det här var en imponerande insats, konstaterade Rommetränaren nöjt.

Hemmaseger i stayerloppet

I stayerloppet över drygt tre kilometer blev det en bejublad hemmaseger genom Yarrah Boko och Kai Johansen, som helt enkelt var starkast efter en offensiv styrning. Infatti November blev närgången som tvåa sedan Erik Adielsson hittat genvägar på innerspåret från 60 meters tillägg och trea Golddigger och Örjan Kihlström från ledningen.

I kallblodsloppet visade norske Moe Brage att han är rasens kung sedan Järvsöfaks slutat och han vann säkert från spets tillsammans med kusken Dagfinn Aarum på 1,21,1 över sprinterdistans. Tvåa blev svenska hoppet Hallsta Lotus.

Dagens innehöll även ett montélopp och här bjöd franske Prince de Montfort och jockeyn Antoine Weils på en liknande uppvisning som de gjorde på Vermo i samband med Finlandia-Ajo, överlägsen seger med över 30 meter.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »