Oyonnax fixar fransk skrattfest i Elitloppet

| 2010-05-28 08:49
Oyonnax ser glad ut.
Han skrattar.
Det ser ut som att Prix d'Amerique-vinnaren tror på en ny rosa segerfest.
- Jag kommer till Elitloppet med en häst som har kapaciteten, är i toppform och dessutom haft tur i spårlottningen, säger tränaren Vincent Brazon.
Oyonnax ser glad ut och tränaren Vincent Brazon tror på sin häst inför Elitloppet. Foto: Tony Ryttar

Oyonnax ser glad ut och tränaren Vincent Brazon tror på sin häst inför Elitloppet. Foto: Tony Ryttar

HEROUVILLETTE

Vi reste till Frankrike och Normandie för att ta pulsen på en av de färgstarkaste profilerna i Elitloppet. Namnet är Oyonnax och färgen är rosa.

Sista söndagen i januari chockade 172-oddsaren travvärlden när han svarade för tidernas skräll i Prix d'Amerique.

Vincennes svarta kolstybb förvandlades till rosa segerglädje och för 41-årige tränaren Vincent Brazon blir livet sig aldrig mer likt. För några år sedan hade han endast en häst i stallet. När hästen startade var han tvungen att låna både sulky och hästtransport. Stoltheten fick honom nästan att lägga av.

- Jag ville sluta. Jag var på väg på trav en dag och sa till min mamma: "Jag startar märren sedan slutar jag med hästar. Det är slut, jag kan inte fortsätta. Jag är barskrapad", berättar Vincent Brazon.

Men ödet ville annorlunda. Märren vann till 202 gånger pengarna.

Vincent Brazon hade plötsligt råd att köpa en egen sulky och en transport och han fortsatte som travtränare.

- Strax därefter fick jag in en snygg men bråkig och lite väl ivrig unghäst i träning. Det var Oyonnax. Jag hoppas och tror att min framgång kan hjälpa andra små som har det tungt att fortsätta kämpa.

Jagar Europas finaste travdubbel

I dag tränar Vincent Brazon 25 hästar på klassisk fransk travmark. Gården Le Lieu Haras i Herouvillette har tillhört den store franske travpotentaten René Ballière. Även om gården sett bättre dagar går det bevisligen att få fram elitloppsfältets kanske formstarkaste häst. Senast detroniserade han motståndet på en fantomtid över lång distans (1.11,7/2450 meter) hemma i Caen. När sedan Solvalla gjorde klart med flygtransport stod det klart att Elitloppet även får bästa möjliga franska attraktion.

Om du skulle beskriva Oyonnax?

- Det är en trevlig häst. Han är snäll, lite ängslig och nervös av sig men en väldigt snäll häst. Han har många bra egenskaper, både stark och snabb. Dessutom är han enkel att träna, det var han inte förut, och det är en bra egenskap.

Oyonnax har tränats för Elitloppet sedan han skar mållinjen som vinnare i Prix d'Amerique. På söndag kan han bli den förste sedan Varenne år 2002 att samma år hemföra Europas finaste travdubbel.

- Jag kommer till Elitloppet med en häst som har kapaciteten, är i toppform och dessutom haft tur i spårlottningen, säger Vincent Brazon och ler under sina rosa keps.

Hur klarar han 1609 meter

- Han klarar allt, lång eller kort distans, sulkylopp eller monté, höger- eller vänstervarv.

Kärt barn har många namn

Oyonnax är döpt efter en fransk alpby med ett halvkänt rugbylag och har länge kallats både det ena och det andra, inte minst av franska travkommentatorer: "Oyonn-ax", "Oyonn-åå" och "Oyonn-a". Nu när hingsten med det svårbemästrade namnet är mer känd än alpbyn och rugbylaget har kåren slutligen enats om ett uttal: "Oyonn-ah". Men så kallar inte Brazon sin lyckligörare.

- För oss heter han "Oyonna-x", Men det ska väl vara "Oyonn-ah". Ni kan väl hitta på något nytt i Sverige? "Oyonn-öö"?

Tony Ryttar

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »