STOCKHOLM
Årets upplaga av Sweden Cup, eller Lilla Elitloppet som det även kallas, blev en uppvisning av italienske Irving Rivarco och kusken Pietro Gubellini.
Både i försöket och i finalen dominerade den sexårige hingsten, som i sin senaste start blev tvåa i Lotterian hemma i Italien, loppen från ledningen.
Segertiden 1.11,6 i försöket förbättrades till 1.11,3 i finalen.
Efter finalsegern var det stor glädje i vinnarcirkeln med Pietro Gubellini, pappa Eduardo Gubellini och Harri Rantanen i spetsen. Gladast av alla var finländaren som ansvarar för träningen av familjen Gubellinis hästar utanför Milano i Italien.
- Det är det största som hänt mig i livet. I kväll ska vi fira, jublade Harri Rantanen och såg ut som han ville ta hela världen i sin stora famn.
I segeryran hann Pietro Gubellini berätta att han tyckte att segern blev enkel innan han fick en bamsekram av pappa Eduardo. Eduardo som besökte Solvalla för första gången på 40 år.
Elitloppet nästa år
I TV4 hyllade Stig H Johansson vinnaren Irving Rivarco:
- Han hade inte gjort bort sig i Elitloppet.
Något Pietro Gubellini höll med om.
- Nästa år, sa han blinkade med en ögat.
Tvåa i finalen blev Marshland sedan Örjan Kihlström bjöds på lucka invändigt från tredje invändigt när Irving Rivarco bröt ut ett spår över upploppet. Trea blev S.J.'s Photocopy från rygg ledaren tillsammans med Ulf Ohlsson. S.J.'s Photocopy som även vann sitt försök från tredje invändigt.
Förstapriset i Sweden Cup var 500 000 kronor.
Lars-Ove Pettersson