STOCKHOLM
Raja Mirchi galopperade ytterligare en gång i loppet som vanns av överraskningen Nevele Wood med Erik Adielsson i sulkyn. Holländaren
Arnold Mollema tränar hästen.
Raja Mirchi hade åtta raka segrar innan söndagens lopp och planen är att hästen ska vara med i världens största treåringslopp Hambletonian i USA i sommar.
I loppet efter, Treåringseliten för ston, hade Lutfi Kolgjini en av favoriterna till slutsegern, Nice Kronos. Men även med den hästen blev det galopp.
Segern gick till Erik Adielsson som anförde från start till mål med Stig H Johanssons amerikanska Somekindacatch.
Stor dag för Adielsson
Om Lutfi Kolgjini inte hade turen på sin sida den här dagen, flöt det på desto bättre för Erik Adielsson och Björn Goop.
Kuskarna tog var sin trippelseger. Erik Adielsson var särskilt framgångsrik och hemförde de redan nämnda unghästloppen Treåringseliten - Håkan Wallners Memorial och Treåringseliten för ston. Dessutom blev det seger i
Fyraåringseliten tillsammans med I Won´t Dance, även det en häst från Stig H Johanssons stall.
Björn Goop vann Fyraåringseliten för ston med familjen Goops Pebbly, ett av V75-loppen med Olle Goop-tränade Global Limousine samt Mustaschloppet, ett av morgonens lopp som kördes till förmån för insamlingen för kampen mot prostatacancer. Segervapnet där var pappa Olles Bronx Sisu.
Mikael Wikner