Topptid av Reven d'Amour - nu väntar Kanada

| 2010-06-27 20:48
Reven d'Amour svarade för en bländande uppvisning i Midsommarloppet - 1.12,5 över medeldistans.
Och nu väntar troligen storlopp i Kanada.
- Kanada blir sjukt häftigt, sa kusken Fredrik B Larsson.
Reven d'Amour imponerade stort i Rättvik på midsommardagen till glädje för bröderna Fredrik B Larsson och Henrik Larsson. Foto: Maria Holmén

Reven d'Amour imponerade stort i Rättvik på midsommardagen till glädje för bröderna Fredrik B Larsson och Henrik Larsson. Foto: Maria Holmén

STOCKHOLM

Midsommarloppet som avslutade V65-spelet i Rättvik på midsommardagen blev ett rafflande lopp i högt tempo från start till mål.

Hilda C.D. inledde med underkant 1.08 första halvvarvet innan Fredrik B Larsson bakom Reven d'Amour attackerade och körde till sig ledningen efter 1.09,7 första 1000. Väl i spets såg Reven d'Amour lysande ut och även om den femårige hingsten blev lite bekväm sista biten så gav han inte konkurrenterna en chans. Segertiden blev utmärkta 1.12,5 över 2140 meter, autostart.

- Jag är inte så förvånad, han är så här bra, kommenterade kusken Fredrik B Larsson.

Tränaren Henrik Larsson var förstås nöjd med sin stjärna och avslöjade spännade framtidsplaner.

- Eventuellt åker vi till Kanada och Maple Leaf Trot dit vi fått en inbjudan. Det skulle vara kul att se honom där. Jag tror han gillar högt tempo som det är där borta.

Sprintermästaren nästa

I Rättvik avgjordes även fyra Breeders' Crown-lopp och vi fick se fyra mycket fina vinnare.

Alvena Pele kördes offensivt av Per Lennartsson och tog hand om ledningen efter första kurvan. Väl i spets fick favoriten bland de fyraåriga hingstarna bestämma och det blev en enkel seger och ett perfekt genrep inför nästa stora uppgift.

- Han kändes fantastiskt fin, lugn och samlad. Nu siktar vi på Sprintermästaren som är en perfekt uppgift för honom, sa Per Lennartsson.

Två segrar för Kihlström

Lika enkelt blev det för favoriten bland de fyraåriga stona. Tillsammans med Örjan Kihlström tog Simb Ruby hand om taktpinnen direkt och tog en säker spetsseger. Roger Walmanns sto siktar nu mot Stochampionatet.

Örjan Kihlström fick segerdefilera även efter de treåriga hingstarnas uppgörelse sedan Orecchietti imponerat stort. Stefan Hultman tränar talangen som gjorde allt grovjobb själv utvändigt om ledaren.

- Han vann väldigt enkelt ändå. Han är stark och rejäl och har rätt inställning, berömde kusken.

Tarzans nya Scarlet Knight-stjärna

Bland de treåriga stona fick vi kanske se en ny stjärna tändas när Paired mer eller mindre utklassade sina kullsystrar när hon tog första segern i elfte starten. Stefan "Tarzan" Melander tränar dottern till Scarlet Knight och i sulkyn satt brorsonen Marcus M Melander.

- Hon är en riktigt bra häst och jag är inte förvånad. Hon stack undan med ganska mycket kvar och fast bomull i öronen. Jag tror hon är en häst för kulltoppen, sa segerkusken.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »