Jätteskräll av Magic Sisa i guld

| 2010-06-27 20:58
Kalmarsundspokalen har vunnits av många stjärntravare genom åren.
Den tyngsta skrällen i loppets historia svarade Magic Sisa för.
Som näst minst streckad i loppet slog 40-oddsaren till med en knockoutseger.
- Jag är överraskad, det måste jag säga, sa segerkusken Erik Adielsson.
Magic Sisa, tränad av Gitte Hansen och körd av Erik Adielsson, ställde till med en jätteskräll i Kalmarsundspokalen. Foto: Claes Kärrstrand

Magic Sisa, tränad av Gitte Hansen och körd av Erik Adielsson, ställde till med en jätteskräll i Kalmarsundspokalen. Foto: Claes Kärrstrand

KALMAR

I 28-gradig värme och inför en stor publik på Kalmartravet kom knallen i gulddivisionen. Magic Sisa, tränad av Gitte Hansen, lade grunden till att utdelningen sprang upp i 2,4 miljoner kronor för sju rätt. Det var heller ingen bluffseger som Magic Sisa behöver be om ursäkt för. Ifrån tredje par utvändigt gjorde han grovjobbet själv i tredjespår sista 700 metrarna. Över upploppet kämpade han ner ledarduon Korvet Klintholm och Finders Keepers ganska enkelt. Segertiden blev 1.12,2/1640a men hästens tränare var inte direkt förvånad efter loppet.

- Jag är inte överraskad. Han har haft dåliga spår många gånger men gått väldigt bra i skymundan. Jag tycker att han är lika bra som Korvet Klintholm som var favorit i loppet, sa Gitte Hansen.

Övertalad att åka till Kalmar

För Erik Adielsson var segern dock långt ifrån självklar. Det var gränsfall om han överhuvudtaget skulle åka till Kalmar den här tävlingsdagen. Ägaren till Magic Sisa, Niels Thomson, fick honom att ändra sig.

- På min telefonsvarare blev jag mer eller mindre tvingad att åka hit. Det var på ett trevligt sätt och ägaren ville gärna att jag skulle köra hästen.

- Jag har ju sett Magic Sisa flera gånger och vet att det är en riktigt fin häst. Men att han skulle vinna från elftespår över 1600 meter kunde jag inte påstå att jag trodde. Det var en överraskning för mig och hästen gjorde det mycket bra, sa Erik Adielsson.

Commander Crowe strålande efter galopp

Tvåa blev Finders Keepers, som fullföljde starkt ifrån utvändigt om ledaren, och trea Commander Crowe. Den sistnämnde galopperade i starten och tappade en hel del mark. Commander Crowe reparerade strålande via en sylvass spurt till tredjeplatsen. Klockorna visade på 1.10,2 i 1400 meter efter galoppen.

- Jag kom lite för tidigt upp till vingen och Steen Juuls häst bråkade också lite i starten. Han slog ihop men gick otroligt bra efter galoppen. Jag är glad att han är tillbaka i form igen, sa Peter Ingves.

Svenskt rekord av Joke Face - 1.10,9

En häst som travade betydligt snabbare än Magic Sisa denna dag var Joke Face. Han bjöd på en suverän uppvisning för sin tränare Lutfi Kolgjini i försöket till Klass I. Joke Face öppnade hårt för ledningen och tog den i första kurvan. Sedan dundrade han undan i täten till en överlägsen seger. Vinnartiden blev för klassen smått otroliga 1.10,9/1640a. Det är lika med nytt svenskt rekord för fyraåriga hingstar och valacker. Det tidigare rekordet hade Reven d'Amour (1.11,0 satt i Fyraåringseliten 2009).

- Hästen har visat enorm kapacitet men har också varit otroligt jobbig att ha att göra med. Han har haft lite av en stämpel på sig att vara halvpsykopat. Vi var nära att ge upp innan min sambo Anna fick hand om honom. Hon har gjort ett jättejobb med hästen, sa Lutfi Kolgjini.

Någon start i Sprintermästaren blir det däremot inte för Joke Face.

- Han ska inte vara med i Sprintermästaren. Två heat efter det här loppet blir för tufft för hans psyke. Vi ska försöka hålla honom lugn fram till derbyt, sa Kolgjini.

Bowling Inferno i långa loppet

I styrkeprovet Kalmarsundsstayern, över dryga tre kilometer, svarade Bowling Inferno för en härlig insats. Trots tillägg med 40 meter rundade han konkurrenterna i ett nafs. Johnny Takter styrde på efter två varv och blåste till ledningen dryga 900 meter kvar. Han länsade sedan undan till en mycket lätt seger. Bowling Inferno tränas av Christina Medin och den högkapable hingsten tog nu sin tredje raka seger.

- Det är en väldigt fin häst som jag håller väldigt högt. Han har bara blivit bättre och bättre på slutet, berömde Johnny Takter.

Åke Svanstedt tog en dubbelseger genom Ågårds Lars och S.J.'s Otto. Ågårds Lars imponerade när han brakade till ledningen och vann enkelt på 1.12,0/1640a, trots att hästen hade gått upp två klasser. S.J.'s Otto höll undan säkert ifrån ledningen före stallkamraten M.T.Cherokee. Trea blev favoriten Chimall T.T. som kom tillbaka starkt efter en inledande galopp.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »