Rune räds inte eliten

| 2010-07-16 10:00
Två starter - två segrar.
Rune U.S. har inlett säsongen strålande.
Nu spänns bågen ytterligare.
På lördagen går han ut i Årjängs Stora Sprinterlopp.
Rune U.S. är obesegrad i år efter två starter. På lördagen startar han i Årjängs Stora Sprinterlopp. Foto: Lars Jakobsson

Rune U.S. är obesegrad i år efter två starter. På lördagen startar han i Årjängs Stora Sprinterlopp. Foto: Lars Jakobsson

Rune U.S. föddes i USA 2004 och det var i unghästloppen på andra sidan Atlanten som hans tävlingskarriär började. Han är helbror till unghäststjärnan Solveig och precis som syrran visade han tidigt stor talang. I träning hos Jimmy Takter, Solveig och Rune U.S. är döpta efter Takters mor och morbror, sprang han in drygt 1,3 miljoner kronor som treåring.

- Jag hade följt honom under treåringssäsongen och nuvarande ägaren Christer Lövgren var ute efter en bra häst. Så jag köpte honom i Lexington efter säsongen, berättar Solvallas Roger Walmann.

Därmed fick Rune U.S., eller Rune som han fortfarande hette vid affären, emigrera till Sverige och finna sig i prefixet "U.S." efter sitt namn.

Har infriat förväntningarna

Under den efterföljande säsongen blev det fyra vinster på tio försök och närmare en miljon kronor insprunget.

- Fyraårssäsongen var över förväntan men i fjol fick han lite problem. Det var inget allvarligt utan mer småfel som kom i omgångar. Och i våras blev allt försenat när han fick karledsproblem precis som många andra. Men nu har han kommit i gång och vunnit två lopp, så i stort har han infriat de förväntningar jag hade när jag köpte honom, säger Walmann.

Att döma av Runes senaste insats på Lindesberg kan förväntningarna snart också vara överträffade. Då tvingades han till stenhårt tempo i ledningen men gick ändå undan till överlägsen seger på nya banrekordet 1.11,7 (1 640 meter med bilstart).

- Där tycker jag att han visade sin styrka. Men jag vill se honom göra ett par bra lopp till innan jag skriver in honom i yttersta eliten.

Startar gärna i Hugo Åbergs

I Årjängs Stora Sprinterlopp (V75-3) har Rune U.S. chansen att visa att han tillhör den övre eliten. Med startnummer nio ställs han där mot bland andra elitloppshästarna Beanie M.M. och Scarlets Aino.

- Han känns pigg och fin här hemma och normalt sett ska han ha gått framåt efter senast. Om det blir bra körning, vilket jag tycker att det ser ut att kunna bli, kan det blir bra för hans del. Men från bakspår gäller det att ha lite flyt med positionerna.

Förstapriset i lördagens storlopp är 500 000 kronor. Går det bra där kan ännu större uppgifter stå för dörren.

- Om han gör ett jättebra lopp nu igen så är planen att han ska få vara med där de största pengarna finns. Om han skulle få vara med i Hugo Åbergs Memorial så varför inte? Jag skulle starta där, men det är inte bara upp till mig, säger Walmann och ger en passning till Jägersros sportchef Mats Ahlkvist.

Båda ska med på kupongen

Rune U.S. är inte Walmanns enda segerbud i Årjängs Stora. Från spår tre startar hans Dust All Over, som i sin senaste start slog lördagens storfavorit Beanie M.M.

- Han har visat väldigt fin form länge men svikit några gånger. Första gången jag var riktigt nöjd med honom var nu senast. Allt verkar bra med honom efter det och han kommer säkert att vara bra igen om han sköter sig.

Om man tittar på förtidsspelet tror V75-spelarna klart mest på Rune U.S. i Walmanns duo. Tränaren själv är emellertid inte övertygad om att Rune U.S. är den bättre av de två.

- Det är jag inte helt säker på. På sprintdistans tror jag att Dust All Over är likvärdig. Så streckar man Rune måste man även ta med Dust All Over.

Segerfarlig om ledning

Rune U.S. och Dust All Over får sällskap från gården i Stallarholmen till Årjängs idylliska bana av Nightbreed (V75-1) och Frenchise (V75-2).

- Nightbreed gjorde ett jättefint lopp i Halmstad senast. Det blev helt fel från start men han gick mycket bra till slut. Det kanske är långsökt att tro på seger men han håller väldigt fin form och ska ses som en outsider.

- Frenchise bjuder inte riktigt till på det sätt jag har förväntat mig men skulle hon komma till ledningen tycker jag ändå att hon ska räknas. Ston är ston och i spets kan hon bjuda till.

Det låter som att V75-spelarna bör strecka alla dina hästar?

- Nja...det behöver inte bli någon seger alls. Men jag tycker att det känns bra på förhand och man måste ju åka till travet med optimism. Annars kan man lika gärna lägga av.

Ola Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »