STOCKHOLM
En miljon kronor väntar vinnaren av Stochampionatet som avslutar söndagens V65-omgång. En som hoppas kunna skriva in sig i historieböckerna är Bollnäs-tränaren Thomas Lönn. Han tränar Vitesse d'Inverne som imponerade när hon vann sitt uttagningslopp för en vecka sedan. Det fyraåriga stoet nämns nu som det kanske främsta hotet mot storfavoriten Viola Silas. Thomas Lönn har också funderat ut en taktik som ska bli vinstgivande.
- Min häst gick 1.14,5 i kvalet med gott om krafter kvar. Jag hoppas att hon kan sänka åtminstone en halv sekund till och då får de andra vara bra om de ska slå henne, säger Thomas Lönn.
"Har aldrig förlorat i ledningen"
- Visst, jag är medveten om att Viola Silas har sett oslagbar ut i två år och hon blir naturligtvis inte lätt att slå. Men mitt drömscenario är att Vitesse d'Inverne hinner före henne i starten och kan få överta ledningen. Då ska det bli riktigt intressant för hon har hittills aldrig förlorat i ledningen.
- Man är väl lite vrickad som tror att hon kan slå Viola Silas men jag hoppas att vi kan ge henne en match i alla fall. Och optimist måste det man vara i det här yrket och i min värld tror jag att hon har en bra chans, fortsätter Lönn.
"Känns ännu smidigare och finare nu"
Vitesse d'Inverne har vunnit sex lopp på 14 starter och varit placerad bland de tre i tio av dem. Tränare Lönn tror också att hon har lyckats pricka in toppformen precis lagom till Stochampionatet.
- Hon har haft lite problem med fräschören tidigare i år och har inte fått någon riktig kontinuitet i sitt tävlande. Därför var hon bara lugnt jobbad och inte på topp när hon vann i Skellefteå för en månad sedan. Hästen var desto vassare i kvalet till Stochampionatet och jag tror att hon har gått ytterligare framåt till den här starten.
- Hon har bara gått några lugna jobb under veckan och jag tycker faktiskt att hon känns smidigare och ännu finare än hon har gjort tidigare. Jag vågar påstå att hästen är bättre än någonsin, säger Thomas Lönn.
Haft hästar i många storlopp
Bollnäs-tränaren har ett mindre material att jobba med och har 32 hästar i träning. Lönns hästar brukar dock vara representerade när det vankas årgångslopp i trav-Sverige.
- Jag blev proffstränare för 15 år sedan och jag tror att jag har haft hästar med i 16 eller 17 olika storlopp. Jag tror bara att det är derbyt som vi inte har lyckats kvala in någon häst till.
- Däremot har det tyvärr gått åt skogen i de flesta finaler. Utom när Pau skrällde i Breeders Crown-finalen på Mantorp för några år sedan. I Stochampionatet har jag tidigare haft med en häst och det var Magica Af Djupmyra men hon var bara en matlappsjägare. Nu känns det på riktigt som att vi har chansen att vinna och det skulle såklart vara oerhört stort
- Jag kommer själv att köra ner hästen natten mellan lördag och söndag. Vi startar hemifrån klockan 02.00 och beräknas vara framme runt åttatiden. Då slipper hon både att övernatta och resa i värmen så jag tror att det blir perfekt, säger Thomas Lönn.
Michael Carlsson