Näste man till tusen

| 2010-11-05 11:49
Bergsåkers Håkan Skoglund gjorde det i förra veckan. Näste man att göra det blir Magnus Jakobsson, proffs på Färjestadstravet.
När som helst tar värmlänningen steget in i den så kallade tusenklubben.
Magnus Jakobsson - näste man till tusen segrar. Foto: Lars Jakobsson

Magnus Jakobsson - näste man till tusen segrar. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

 

40-årige Magnus Jakobsson har tagit 996 segrar (fram till 3 november) och kör för jubileumssegern i veckan.

- Det känns som att han kan fixa det redan på fredag eller i början av nästa vecka, säger Petter Johansson, sportchef på Färjestadstravet.

Troligen blir det någon festlighet för att fira jubileumssegern i slutet av mars på hemmabanan.

Magnus Jakobsson fick sin skolning i travsporten hos Årjängstränaren Björn Norsell och hos Olle Goop i Kil. 1995 tog han klivet och blev professionell travtränare.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »