Ohyggligt bra vinnare i Big Noon-pokalen

| 2010-12-02 08:41
Trots att det såg kört ut 500 kvar så stod Erik Adielsson i vinnarcirkeln tillsammans med I Won't Dance i Big Noon-pokalen.
- Vi vann bara för att han var ohyggligt bra, kommenterade segerkusken.
I Won't Dance vann Big Noon-pokalen tillsammans med Erik Adielsson. Foto: Lars Jakobsson

I Won't Dance vann Big Noon-pokalen tillsammans med Erik Adielsson. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Big Noon-pokalen är loppet där fyraåriga etablerade stjärnor ska försöka ta 20 meter på treåriga konkurrenter över sprinterdistans och det var onsdagens huvudnummer på Solvalla.

Publiken bjöds på en fantastisk slutstrid där fyraårige I Wont´t Dance svarade för en nästan osannolik spurt när han snuvade treåringarna på segern.

In i sista sväng satt I Wont´t Dance näst sist i fältet och var mer eller mindre borträknad samtidigt som Growup i ledningen såg lysande ut i händerna på Stefan Söderkvist.

Fortfarande när hästarna svängde in på upploppet såg det ut att bli en säker spetsseger när plötsligt Örjan Kihlström fick upp farten bakom Orecchietti och tog sig förbi ledaren i sista stegen, men samtidigt flög Erik Adielsson lågt bakom I Wont´t Dance och målfotot gav segern till den sistnämnde.

- Jag trodde jag hade förlorat. Hästen gjorde ett helt enastående lopp. Det ska inte gå att vinna så här, det var så många i vägen och vi satt i omöjlig position 500 kvar. Vi vann bara för att han var ohyggligt bra, sa Erik Adielsson.

Segern i Big Noon-pokalen var värd en kvarts miljon kronor för Stig H Johansson-tränade I Won´t Dance som därmed tjänat drygt 2,1 miljoner kronor i år på tio starter.

- Han har haft en toppensäsong. Det har varit en snygg matchning och så är det en bra häst, fortsatte Erik Adielsson.

Dansk uppvisning

Stora pengar handlade det även om i V64-5 där tolv treåriga ston gjorde upp om 150 000 kronor. Loppet blev en suverän uppvisning av danske gästen Paris Lavec som tillsammans med sin tränare Knud Mönster gjorde allt jobb själv.

I starten jagade Knud Mönster ledningen men fick envist svar invändigt av Johan Untersteiner bakom Lobella B.B. Efter snabba 1.10,4 första 500 tvingades Knud Mönster ge upp spetsstriden och de flesta räknade säkert bort 14-oddsaren som endast var streckad på fyra procent av V64-systemen. Men trots den tuffa inledningen så var Paris Lavec starkast över upploppet.

- Hon var fin men hon var inte som bäst, normalt är hon snabbare från början. Nu får hon en vinterpaus. Hon är en hygglig sprinter, inte så stark och bäst på kortlopp, sa Knud Mönster.

- Vi har rest ett helt dygn för att komma hit och hoppades på lite pengar. Normalt är Paisley bättre men hon galopperade tyvärr i dag, fortsatte Knud Mönster som hade två hästar i loppet.

Världsrekord av Westholms tvååring

V64-omgången bjöd även på ett tvååringslopp och efter en fin resa som trea på innerspåret kunde Ninepoints Jazzy kliva ut på upploppet och 100 kvar hade Jörgen Westholms Steinlager-dotter slagit klorna i ledande French Belle. Det var andra segern i tredje starten och en seger som berörde tränaren och kusken.

Kanske inte så konstigt då segertiden 1.17,4 över 2140 meter, voltstart, inte bara är svenskt rekord utan även världsrekord över en distans som inte är så vanlig för tvååringar.

Örjan skrällkusk

I V64-1 agerade Örjan Kihlström skrällkusk bakom Roger Walmanns Lark Kronos som hade bäst spurtkrut sista biten efter en resa i rygg på ledaren.

I V64-3 var favoriten Askö Serve huvudet högre än konkurrenterna och vann säkert trots att han fick göra grovjobbet själv utvändigt ledaren tillsammans med Jorma Kontio. Timo Nurmos tränar.

Lika enkelt gick det för Stig H Johansson-tränade Mose d´Asolo som ledde V64-2 från start till mål i händerna på Erik Adielsson.

Fem miljonvinnare

Fem system klarade sex rätt på V64-spelet. En av vinnarna hade spelat Harry Boy för 96 kronor hos HC Konfektyr i Gislaved och kunde hämta ut 1 302 968 kronor. En annan spelare hade lämnat in på ATG.se och här blev vinsten 1 380 316 kronor.

De övriga tre vinnarna hade spelat för endast utdelning på sex rätt (V6) och belönades med 3 161 780 kronor vardera.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »