Rafflande kuskduell på Solvalla

| 2010-12-06 11:38
Vem är bäst på Solvalla 2010?
Med en trippelseger på söndagen är Erik Adielsson ikapp Örjan Kihlström i landets mest prestigefyllda banchampionat.
Örjan Kihlström eller Erik Adielsson? Någon av dessa herrar blir ny kuskchampion på Solvalla. Foto: Claes Kärrstrand

Örjan Kihlström eller Erik Adielsson? Någon av dessa herrar blir ny kuskchampion på Solvalla. Foto: Claes Kärrstrand

STOCKHOLM

Det ser ut att bli en rafflande avslutning i kuskligan på landets nationalarena.

När regerande champion Björn Goop åkte på semester förra veckan abdikerade han i princip från den tron han innehaft sedan 2007.

Gapet till Kihlström var inför söndagens tävlingar nio segrar och nu är det lika långt fram till Adielsson.

Detta sedan den senare dominerat eftermiddagen med en snygg trippelseger, samtliga tränade av Stig H Johansson - som sedan länge säkrat återtagandet av det tränarchampionat han tillfälligt släppte ifrån sig till Timo Nurmos i fjol.

I kuskkampen lär emellertid spänningen leva in i det sista.

- Det är inget snack om att den här ligan är extra viktig, det tycker Örjan också, det har vi pratat om, kommenterade Erik Adielsson efter segern med Staro Dixieland som fullbordade söndagens hattrick.

Med sju tävlingsdagar kvar på året står Adielsson och Kihlström på 86 segrar vardera, men endast två andrapris upp för den senare.

Robin Johansson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »