Ett formstall som trivs med vintern

| 2011-02-25 10:01
Nio segrar i februari - Petri Salmelas hästar går som tåget.
På lördagen har Bodentränaren tre chanser på V75.
- Jag gillar det här vädret. Vi har haft riktiga Norrlandsförhållanden att träna i både här i Stockholm och hemma i Norrland och jag tycker att hästarna visar riktigt bra stallform för dagen.
Nio segrar i februari - Petri Salmelas hästar går som tåget. Foto: Maria Holmén

Nio segrar i februari - Petri Salmelas hästar går som tåget. Foto: Maria Holmén

STOCKHOLM

Vi träffar Petri Salmela i samband med Solvallas V64-tävlingar där han kan räkna in seger nummer 14 för året när Chilly Willy leder klass I-försöket från start till mål.

Bodentränaren har full snurr på stallet och satsningen på unghästar i Torneå, tävlingshästar i Boden och sedan filialer utanför både Helsingfors och Stockholm.

- Det går bra nu, konstaterar han med ett leende.

På lördagen handlar det om Bergsåker och V75. Petri Salmela har tre hästar till start och det handlar om tre formstarka kort.

Två chanser i V75-2

I stoloppet, V75-2, startar han två hästar. Fyraåriga 5 Nilla Sisu (V75-2) har inlett året strålande och har tre segrar på de fyra senaste starterna.

- Hon har absolut toppform. Det är lite täta starter nu men hon hade sparat i mål vid en enkel Solvalla-seger i söndags. Jag hoppas att hon ska vara ännu bättre och hon duger fint, säger Petri Salmela.

Femåriga 10 Yankee T.L. (V75-2) inleder från tillägg och hon visade också kanonform vid seger i Eskilstuna senast.

- Man kan nästan säga samma sak om henne som om Nilla Sisu. I de två sista starterna har hon svarat för otroligt fina insatser, näst senast gjorde hon nästan sitt livs prestation och nu sist vann hon enkelt från ledningen. Jag tror hon kan vara farlig om hon får det serverat till början av upploppet. Jag tror och hoppas att hon speedar ner ganska många.

"Riktigt fin i måndagsjobbet"

Trots att Petri Salmela låter optimistisk med sina två hästar i stoloppet så är 11 Important Face (V75-3) troligen bästa chansen på förhand. Sexåringen har två raka segrar inför lördagens uppgift och han rankas högt i många förhandstips.

- Jag tror att många mer än jag vet att det här är en riktigt kapabel häst. Nu är läget iskallt med bakspår över sprinterdistans och autostart, men han har riktigt fin form.

- Det blev kanske ett lite långt tävlingsuppehåll för honom, men vi hittade inga vettiga lopp. Han var riktigt fin i måndagsjobbet på isbana uppe i Boden, jag var jättenöjd och jag har inte tappat hoppet trots läget, säger Petri Salmela.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »