Fel för Beanie M.M.
Delfinalens förhandsfavorit, årsdebuterande Beanie M.M., hade ingen tur med löpningsförloppet. Han hamnade långt ner i kön och fick sedan avancera i tredjespår med 700 meter kvar. Där blev han kvar resten av loppet och i mål slutade han fyra.
- Han var jättefin på alla sätt men det gick riktigt fort sista 700 meterna och då har han inte form nog att slå de här hästarna som har varit ute och tävlat hela vintern, sa kusken Per Lennartsson.
Morten Waage, som inte bara tränar utan också äger Beanie M.M., var inte allt för nedslagen efter förlusten.
- Han gjorde vad han kunde och vi fick diesel-pengar till hemresan i alla fall. Nu får vi se hur hästen tar det här. Säsongen är lång men visst skulle vi kunna åka upp till Bergsåker. Och så finns ju loppet på Solvalla, sa Waage.
Efter lördagens delfinal är Commander Crowe (inbjuden), Marshland och Strong Boy D.E. klara för Olympiatravets final. Nästa veckas delfinal körs i Eskilstuna och veckan därpå är det Bergsåkers tur. Veckan innan finalen körs "Sista chansen" på Solvalla, där vinnaren får en plats i finalen. Resterande två platser i finalfältet kommer att fyllas av inbjudna hästar.
Full pott för Solvalladuon
Solvalladuon Örjan Kihlström-Stefan Hultman nöjde sig inte med triumfen i Olympiatravets delfinal. När veckans "snackhäst" Yellow Eden vann silverdivisionen blev konstellationen Kihlström-Hultman hundraprocentig. Yellow Eden, som uppträdde segt i sin förra start, tävlade nu utan skor och med norskt huvudlag. Och några sega tendenser gick inte att skönja. När luckan kom från ledarens rygg exploderade Yellow Eden för att i bländande stil kopplade grepp på bara några steg.
- Det kan inte bli så mycket bättre, summerade Kihlström dagen.
Enkelt för hästen med sju liv
Rättvikhästen Yucay Boko är en riktig olycksfågel. Dubbla gaffelbandskador och en ligamentskada har satt käppar i hjulen för honom. Och i somras var han nära att mista livet när det uppstod komplikationer efter kastrering. Men samtidigt är Yucay Boko en lyckosam olycksfågel. Sex segrar på sju starter hade det blivit inför lördagens V75-debut, som han vann säkert via ledning från start till mål.
- Det är helt fantastiskt att han har kommit tillbaka såhär. Det trodde vi inte efter att han höll på att förblöda i somras. Men man brukar ju säga att katter har nio liv och den här har nog i alla fall sju, sa tränaren Leif Witasp.
För övrigt noterades att...
...klass I blev ett riktigt sömnpiller. Den enda dramatik som loppet bjöd på var ett par omstarter. När loppet väl gick iväg tog Åke Svanstedt ledningen med storfavoriten Dexter Stone, som fick hållas i lågt tempo och vann med en gäspning.
...Åke Svanstedt även satte dit Conrads Linsan, som gjorde en femstjärnig insats i bronsdivisionen.
...Louise Frumerie-tränade Goldcrest gjorde en stark prestation när hon höll undan till seger tillsammans med Peter Ingves i lärlingsloppet.
...Björn Goops vann från ledningen med Outstanding Night.
...OS-hopp som brottaren Ida-Theres Nerell och tiokamparen Nicklas Wiberg såg ut att stortrivas i vårsolen.
...utdelningen för sju rätt på V75 landade på låga 1 223 kronor.
...det är jackpot på V75-spelet nästa lördag. Då kan en ensam vinnare med sju rätt håva in 50 miljoner kronor.
Ola Johansson