KALMAR
Traditionen fortsätter med midsommartravet i Kalmar. Det mesta var sig likt även i år. Vackert väder, mycket folk (10 512 personer) och skrällar som avlöste varandra. De senaste åren har det blivit miljonutdelning på V75. I år var alla kuponger bortsopade redan efter den sjätte avdelningen. Därmed blir det jackpot kommande lördag på Bergsåker som kör sin storhelg med E3-finaler. En ensam vinnare kan då ta hem 45 miljoner kronor enbart på sju rätt.
Jätteskräll inledde
Skrällhästarna satte direkt sin prägel på omgången. Hemmahästen Zapdos Håjt och Thomas Jonsson bjöd på en rejäl smällkaramell. Han var endast streckad på en procent av alla kuponger och de flesta V75-spelare missade chansen till sju rätt. Zapdos Håjt var som vanligt blixtsnabb iväg och tog ledningen. Lutfi Kolgjini lyckades hålla ut Sanity med Yukon Boko och tryckte sig till ledningen ut ur första kurvan. Zapdos Håjt gottade sig i rygg på ledaren under vägen och hade fritt spelrum redan trehundra meter kvar. Han attackerade in på upploppet och den sista biten stred tre hästar sida vid sida. Kort före mål var överraskningen ett faktum.
- Jag är jävligt glad. Han gör det nästan alltid bra och är en riktig kämpe, sa en Thomas Jonsson.
- Han öppnade bra och jag hade taktiken klar att jag ville släppa ledningen. Sedan gällde att ha så pass tränat att vi kunde ta dem till slut. Jag visste att han var i fin form och hästen gör mycket gott för mig och jag är evigt tacksam.
Enorm på svenskt rekord
En av dagens mest imponerande insatser kom i V75-6. Det var Staro Divine som bombade runt på tangerat svenskt rekord för ston. Segertiden blev 1.10,4 över 1640 meter med bilstart och hon delar nu rekordet med Camilla Highness. Staro Divine blåste direkt till täten och drog undan i en överlägsen ledning hela vägen. Avståndet krympte heller inte utan Staro Divine försvann ifrån konkurrenterna i förkrossande stil. Det var en enorm prestation som det Petri Puro-tränade stoet bjöd på.
- Hon är lite speciell och jag måste låta henne göra som hon vill. Men hon kändes jättestark hela vägen och det är en fantastisk häst. Hon har utvecklats otroligt mycket, sa Riccardo Bianchi om stoet som tog sin fjärde raka seger.
Lavec Kronos galopperade
I Kalmarsundspokalen föll V75-omgångens mest streckade häst, Lavec Kronos. Harpers Joker snuvade precis jättefavoriten på ledningen in i första sväng. Kort därpå galopperade Lavec Kronos och han ställde sig inte i trav utan blev diskvalificerad. Erik Adielsson bjöd I Won't Dance på en drömresa i rygg på ledaren. Luckan kom som på beställning tvåhundra meter kvar för den Stig H Johansson-tränade hästen. I Won't Dance tackade för det genom att avgöra till en säker seger på tiden 1.11,2.
- På förhand hade jag tänkt komma ner i rygg på Lavec Kronos, men nu blev det Harpers Joker istället. Att gå utvändigt om ledaren var jag inte intresserad av. Vi fick förlita oss på turen och vi hade också tur som fick luckan. Han avgjorde på ett bra sätt och gör alltid det han ska, berömde Erik Adielsson.
Jasmine Broline bara bäst
Något snack om vem som var bästa hästen i V75-2 var det inte. Jasmine Broline fick det tyngsta loppet utvändigt om ledande Muscles Spirit hela vägen. Men trots det kopplade hon enkelt greppet in på upploppet. Hon höll sedan Dollar Access enkelt ifrån sig, trots att den sistnämnde fick ett perfekt lopp i rygg på ledaren. En femstjärnig insats.
En favorit som höll
Enda favoriten som höll på V75 var Global Midnight i lärlingsloppet. Hon tog sig stabilt iväg i starten trots ett fjärdespår. Rutinerade Kalmarlärlingen Oscar Nilsson lotsade stoet till ledningen efter fyrahundra meter och sedan var det lugna gatan. Global Midnight joggade till synes ifrån de andra och vann hur lätt som helst. Det var den Åke Svanstedt-tränade hästens fjärde raka seger och hon är fortfarande obesegrad.
- Hon är väldigt förnuftig och det var aldrig några bekymmer. Jag satt med pisken under armen och det var skönt, sa en glad Oscar Nilsson.
Dött lopp i långloppet
I Kalmarsundsstayern blev det dött lopp mellan New Line och Evison. Evison tog täten men släppte till New Line efter sexhundra meter. Han fick chansen in på upploppet och närmade sig ledaren hela vägen in mot mål. Precis på mållinjen var han ikapp men målkameran kunde inte skilja han och Thomas Uhrbergs häst åt.
- Båda hästarna gjorde kanonlopp och det var kul att båda fick vinna, sa Peter Untersteiner efter sin dubbelseger på V75.
Michael Carlsson
