Efter 13 segrar, bland annat E3-final, Drottningens Pris, Stochampionatet och närmare 5,3 miljoner avslutade Lie Detector sin tävlingskarriär förra våren. Hon betäcktes med From Above och blev dräktig men tyvärr släppte hon fostret under förra sommaren och därför blev det inte något föl i år.
Drottning i hagen
Lie Detector ägs nu av Menhammar Stuteri där hon just nu går i en jättelik beteshage.
När vi hälsade på henne gick hon tillsammans med några andra ston som inte heller har något föl vid sidan.
En av dem är ännu ett sto som tidigare ägdes av Travkompaniet, Nouvelle Cuisine som faktist är den enda som fick komma i närheten av Lie Detector.
Precis som på tävlingsbanan är hon drottningen även här och alla försök från de andra stona att närma sig henne, avfärdades med ilsket bakåtstrukna öron och ett hotfullt viftande bakben.
Det behöver knappast tilläggas att ingen vågade sig i närheten!
Dräktig med From Above
Lie Detector är faktist lika fantastiskt vacker som hon var som tävlingshäst, men lite rundare om magen är hon allt.
Och det har sina förklaringar, hon är återigen dräktig med From Above och den här gången hoppas vi på att allt går bra och att det blir ett litet föl någongång nästa vår.