"Har aldrig känt Tamla Celeber bättre"

| 2011-07-22 13:58
Dunderfin i sista träningsjobbet
Hon förlorade sensationellt uttagningsloppet.
Men i torsdagens träningsjobb var Roger Walmann mycket nöjd med Tamla Celeber.
Kulldrottningen blir att räkna med i Stochampionatet.
- Jag har aldrig känt henne bättre, säger Walmann.
Tamla Celeber har hittills varit kullens drottning. Enligt tränaren Roger Walmann kändes hon bättre än någonsin i torsdagsjobbet. På söndag jagar hon en miljon kronor i Stochampionatet. Foto: Lars Jakobsson.

Tamla Celeber har hittills varit kullens drottning. Enligt tränaren Roger Walmann kändes hon bättre än någonsin i torsdagsjobbet. På söndag jagar hon en miljon kronor i Stochampionatet. Foto: Lars Jakobsson.

 STOCKHOLM

På söndag är det dags för Stochampionatet, landets största lopp för fyraåriga ston. Förstapriset är en miljon kronor och den jättestora förhandsfavoriten har länge varit Tamla Celeber. Stjärnhästen har tidigare vunnit alla stora lopp hon varit med i och hade tolv raka segrar. Därför var jätteskrällen ett faktum när kullens drottning förlorade sitt uttagningslopp i fredags. Hon fick visserligen ett jobbigt förstavarv men många trodde knappt sina ögon när hon inte kunde svara Nettan Palema över upploppet.

Tar på sig förlusten

Tränaren Roger Walmann är självkritisk och tar på sig förlusten.

- Jag valde ett upplägg med bara en start på nästan två månader. Däremellan har hon tränat hårt men det räckte inte. Det saknades en del och det får jag ta på mig, säger Roger Walmann.

- Man kan alltid analysera om att man skulle ha gjort si eller så istället. Nu är det som det är och går inte att ändra på. Det man kan konstatera är att mitt upplägg inte räckte till seger i kvalet.

- Sedan ska man komma ihåg att hon fick gå första varvet i tredjespår innan hon kom till ledningen. Hon sprang ju fortast av alla de första 1500 metrarna. Men summan av det är att jag har satt häst och kusk i ett dåligt läge med sämsta spåret i finalen. Det känns såklart inte bra.

Vad hade du kunnat göra annorlunda?

- Man kanske skulle ha kört ett lopp till med henne innan kvalet. Men hon var inte anmäld till Breeders Crown och det fanns inga andra lopp att välja på. Förutom gulddivisionen då men det kändes heller inte rätt. Det hade blivit fel om vi skulle ha gått ut där och bara kört preparé.

- Jag bestämde mig för att det skulle räcka till seger men det gjorde det inte. Man får även tänka på att hästar är av kött och blod. Finalen är heller inte körd ännu, och det finns inget som säger att hon inte skulle räcka i finalen.

"Känns helt underbar"

Tamla Celeber blev uppkollad för säkerhetsskull efteråt utan att man kunde hitta några fel. Hon har tränat under veckan och på torsdagen körde Walmann henne själv i ett jobb. Efter det träningspasset var mungiporna kraftigt uppåt hos Solvallatränaren.

- Hästen känns så bra som jag vill ha henne. Jag har faktiskt aldrig känt henne bättre. Det känns som att vi har träffat formen precis som vi har planlagt, säger han.

Och tillägger snabbt.

- Men för jösse namn, jag har varit med i den här branschen så länge. Bara för att hon var kanonfin i jobbet så är det inte sagt att hon är det på söndag. Jag körde ju inte 2600 meter med henne idag utan bara lite lugnt. Men hon känns helt underbar och jag har inte gett upp slaget.

Barfota runt om

- Sedan är det ju så att förra loppet har fört fram henne otroligt mycket rent formmässigt. Bara av den genomköraren kommer hon att vara betydligt bättre. Dessutom blir det barfota runt om nu och det gör en hel del på henne. Hon har bara gått så tre gånger tidigare och det är av stor betydelse.

Vad säger du om förutsättningarna med spår tolv?

- Jag är fullständig realist och förstår att det blir svårt att vinna därifrån. Men som jag sa innan, hästen känns precis så bra som jag vill ha henne och sett till det så kommer det att gå jättebra.

- Jag kan inte göra mycket mer just nu. Vi får se hur långt det räcker och det visar sig under de sista tvåhundra metrarna, säger Roger Walmann.

Du har ytterligare två hästar till start inom V65 på söndag? Vad säger du om dem?

- Dont Wear PJS (V65-5) var lite halvblek i Halmstad senast. Hon sprang visserligen 11,6 men jag hade väntat mig mer. Vi har inte hittat några orsaker och hon känns som vanligt i träningen. Hon kan säkert vara bland de tre från ett fint läge.

- Calamara Donna (V65-5) gjorde ett bra lopp i Dannero men förlorade mot en bättre häst. Tyvärr fick hon en hovböld efteråt och fick stå över jobb en vecka. Nu känns hon bra men hästen behöver det här loppet för att komma i form igen. Kan vara bland de tre om det klaffar.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »