SKARA
Travtränarna Magnus Jakobsson och Ulf Stenströmer är kompisar vid sidan av travet och åker gärna på semester tillsammans. I vintras var de i Thailand med familjerna.
Givetvis gläds de åt varandras framgångar på travbanorna - och när det stämmer för båda är lyckan total.
Och tre V75-segrar måste förstås firas ståndsmässigt.
- Vi hade planerat att grilla hemma hos mig i kväll och nu kommer ryggbiffen att smaka extra bra, sa Ulf Stenströmer som är den som är kung vid grillen.
- Han får sköta den biten för han är bra på att grilla, sa Magnus Jakobsson och skrattade.
Första V75-dubbeln
Magnus Jakobsson selade som vanligt ut sina hästar i kompisens stall under Axevallas tävlingar och han inledde med att fälla jättefavoriten Viola Silas i V75-1 med Thai Goldie. När han sedan även skrällde med 75,92-oddsaren Bally's Smash i V75-2 var karriärens första V75-dubbel ett faktum.
- Jag chansade och plockade av hästen alla skydd och satte på ett helstängt huvudlag. Han blev som en ny häst, sa Magnus Jakobsson som var lika överraskad som spelarna efter segern på 1.12,1 över sprinterdistans.
Välförtjänt fullträff
Ulf Stenströmers Noras Bean är en av landets nyttigaste hästar och han hade tjänat drygt 5,3 miljoner kronor inför lördags huvuduppgift med 200 000 kronor till vinnaren. Men sexåringen vinner sällan och därför kändes lördagens fullträff i V75-3 på hemmabanan extra för Axevallatränaren.
- Jag har aldrig slutat tro på min häst. I dag stämde allt och då fick han sin välförtjänta seger. Han hade sparat i mål och i dag ska vi även hylla kusken, sa Ulf Stenströmer.
Kusken Stefan Söderkvist gav Noras Bean en resa som andra häst i andraspår och när han sedan kunde vänta med attacken tills slutsvängen avgjorde hemmahästen säkert.
Obesegrad talang
V75-5 var ett lärlingslopp och här vann obesegrade favoriten Global Midnight utan större besvär. Den fyraåriga talangen som nu har sex segrar på sex starter tränas av Åke Svanstedt och det var sonen Anders Svanstedt som skötte tömmarna.
En annan vinnare som imponerade var Mark Won i V75-4. Trots att den amatörtränade Mantorphästen fick göra allt jobb själv utvändigt om ledaren blev det seger tillsammans med kusken Roger Pettersson.
Lopp i publikens smak
Silverdivisionen (V75-6) blev ett lopp i publikens smak och efter ett förstavarv då Åke Svanstedt (Youpie) och Örjan Kihlström (Greta Töll) duellerade om ledningen i högt tempo kunde sedan iskalle Flemming Jensen avgöra ganska enkelt till slut med Troels Andersens Alandias Karisma.
Flemming Jensen vann sedan även med favoriten Montgomery Hill i V75-7 och fullbordade därmed ett hattrick på Axevalla eftersom han även vann ett lopp utanför V75-spelet med Exceptional Kemp.
Miljonutdelning på V75
Axevalla har gjort sig känd som en skrällbana och det blev miljonutdelning på sju rätt.
Sju rätt gav 1 396 795 till 15 vinnare.
Sex rätt gav 6 823 kronor och fem rätt 317 kronor.
Lars-Ove Pettersson
