Polly Frontline het inför Oaksvalen

| 2011-09-08 08:16
I helgen vann han dubbla derbysegrar.
Nu har Timo Nurmos en het kandidat till Svenskt TravOaks om en månad.
Polly Frontline imponerade när hon vann genrepet inför Oakskvalen.
- Hon var jättebra. Det bästa loppet hon har gjort, berömde segerkusken Jorma Kontio.
Polly Frontline och Jorma Kontio efter den imponerande segern på Solvalla. Foto: Lars Jakobsson.

Polly Frontline och Jorma Kontio efter den imponerande segern på Solvalla. Foto: Lars Jakobsson.

STOCKHOLM

Om två veckor körs kvalen till Svenskt Travkriterium och Svenskt TravOaks. Under onsdagskvällen visade flera av treåringskullens bästa ston och hingstar upp sig på Solvalla. Den som imponerade mest var Polly Frontline som tog hem Gay Gals lopp med 100 000 kronor i förstapris. Det treåriga stoet, som tränas av Timo Nurmos, har alltid visat bra kapacitet men även galopperat bort sig flera gånger. Bland annat gjorde hon bort sig i E3-finalen efter att ha vunnit försöket på ett bra sätt. Nu visade Polly Frontline hur kapabel hon är genom att kliva runt hela fältet på slutvarvet. Jorma Kontio tog en lugn start och låg sist utvändigt i fältet. Men varvet kvar gled han ut i tredjespår och ut på sista långsidan fick Polly Frontline draghjälp av stallkamraten Caddie Geisha. När Kontio satte in stöten in på upploppet avgjorde Polly Frontline i suverän stil. Sista varvet travade hon strax över 1.12 och segertiden blev 1.15,1 över distansen 2140 meter med bilstart.

- Hästen var jättefin och lugn idag. Klart bättre än senast. Hon tävlade med skor och vi väntar till Oakskvalet med att köra barfota. Det finns många andra bra ston men hon är ett av de bästa, berömde Jorma Kontio.

"Hästen har mognat mycket"

Även tränare Nurmos var mycket belåten med sitt treårssto. Han räknar också med att det finns ytterligare en växel genom att plocka av skorna till Oakskvalet.

- Hon har aldrig varit så lugn och fin som idag. Vi hade ändrat lite i utrustningen och bland annat bytt bett, men hästen har även mognat mycket, sa Timo Nurmos.

- Hon har visat att hon är ett av de bästa stona i kullen. Jag vill inte säga att hon är bäst i stallet, vi har många bra och Caddie Geisha är också bra. Det var meningen att köra snällt idag och hon gick med skor runt om. Hon är ännu lite bättre barfota.

Stormysky bäst bland hingstarna

I uppgörelsen för de treåriga hingstarna så tog Stormysky fjärde raka segern. Han öppnade snabbt för Erik Adielsson och trots ett dåligt spår bakom bilen satt han tidigt i ledningen. På utsidan fick han favoriten Perfectly Enough men den sistnämnde kunde aldrig gå i närkamp. Stormysky höll honom och de övriga säkert ifrån sig över upploppet.

- Hästen har utvecklats fantastiskt de senaste månaderna. Han har verkligen gått spikrakt uppåt och kändes spänstig och fin idag. Jag ville också att han skulle ha lite kräm kvar eftersom det är två veckor kvar till kriteriekvalen, sa Erik Adielsson.

Dubbel för "Tarzan"

I övrigt på V64 så tog Stefan "Tarzan" Melander en dubbelseger. Först styrde han in sin urstarke Saston till en imponerande seger. Trots att han gick merparten av loppet utvändigt om ledaren så krossade han sina konkurrenter i god tid. Över upploppet försökte Helge Palema att utmana men Saston bara sträckte på sig.

- Han var fin idag. Innerspåret var så löst och därför körde jag i andraspår. Det var bara att vänta till attacken skulle sättas in. Tänk om alla hästar vore kastrerade, då skulle de vara ännu bättre. Den här är så snäll, men jag var tvungen att göra något när han inte fungerade. Nu får han starta på Vincennes, sa Stefan Melander och avslöjade om kommande Frankrike-planer eftersom hästen nu har tjänat tillräckligt med pengar för att starta där.

I nästa V64-lopp styrde "Tarzan" in sin True Advantage som spurtade mycket bra och tog sig för storfavoriten Stigaxelsixten kort före mål.

- Hon var riktigt bra, jag trodde inte att hon var så här bra. Idag var hon klockren, hon kändes stabil och fin, berömde Stefan Melander.

"Svanen" höll Mazerine i trav

I V64-4 visade Åke Svanstedt upp sina sulkykonster bakom Global Mazerine. Trots att hästen travade knepigt lyckades han hålla honom i trav hela vägen. Global Mazerine svarade också för en strong insats som kunde vinna trots ett tufft lopp.

- Jag andades lika mycket som Torbjörn Janson gjorde sista 100 i derbyt. Han är efter Jag de Bellouet och har lätt för att galoppera. Han är fransk i gången men har en bra motor och idag så försökte han också. Han var mera skärpt och jag kunde ha honom på bettet in i mål, sa Åke Svanstedt.

V64-tävlingarna inleddes annars med skrällen Destiny Bie Bopp och Tony Wallin. Det var också en stor anledning till att sex rätt gav 119 086 kronor.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »