68-årige Olle Goop är med sina drygt 6500 segrar Sveriges genom tiderna segerrikaste kusk.
Storloppssegrarna hopar sig efter en lång karriär. Ett klassiskt lopp saknas emellertid i meritlistan: ett derby.
Visserligen vann Goops Svenskt Travderby 2005 med Conny Nobell. Björn Goop stod dock både som tränare och kusk den gången.
Olles derbytorka vill Johnny Sörgård alltså försöka ändra på. Norrmannen äger Muscles Wiking BR som tränas av stall Goop. Hingsten var mycket framgångsrik i fjol då han bland annat segrade i norska kriteriet, Europeiskt treåringschampionat och korades till Årets Häst i vårt västra grannland.
Under onsdagskvällen vann Muscles Wiking BR ett försökslopp i norska travderbyt tillsammans med Björn Goop och var som vanligt överlägsen. Segermarginalen skrevs till sex längder.
Olle ville annat
Vilken häst som blir favorit i finalen nästa söndag är det inget snack om.
Johnny Sörgård har varit mycket bestämd över att det blir ett kuskbyte när det drar ihop sig.
- Jag nämnde det här för Björn redan för två veckor sedan och han hade inget att invända. Olle däremot ville att Björn kör, han är ju en sådan som inte vill göra så stort väsen av sig. En hedersman som lagt ner mycket jobb på hästen och håller honom högt. Det här kommer att bli bra.
Norska framgångar
Muscles Wiking BR är uppfödd i Norge och har nästan uteslutande matchats i hemlandet.
Björn Goop, som numera står som tränare för stall Goop, har också stora framgångar med andra norska hästar. Till den kombinerade kriterie- och derbyfinaldagen på Bjerke nästa söndag har stallet kvalat in sammanlagt fyra hästar. Samtliga försöksvinnare. Förutom Muscles Wiking BR handlar det om High Eleven L i stoderbyt, Angelina B.R i stokriteriet och Umbriel i kriteriet för den öppna klassen.
Johnny Sörgård är imponerad av sin egen Muscles Wiking BR.
- Han vann sitt kval hur enkelt som helst utan att pressas. Om allt går bra ska vi vara med i kvalen till Europaderbyt på Solvalla i slutet av september. Men då ska Björn köra. Att det blev Olle nu är ett engångstillfälle.
Mikael Wikner
